13 naast een aantal zeer fraaie vertrekken, ook de plaats werd bezichtigd waar vroeger het vee werd geslacht. De belang wekkende excursie eindigde in de uit 1683 daterende kerk die, gebouwd voor de protestantse eredienst, toch een kruisvorm vertoont. Waar Haarlemmers weleer hun schrijfbehoeften konden be vredigen, verrees in de tweede helft van 1961 een in grote lij nen getrouwe copie van het huis van de Gebrs. Van Brede- rode. Het nieuwe gebouw aan de Groote Markt nr. 21 werd op 24 november feestelijk in gebruik genomen als bijkantoor van de Nationale Levensverzekeringbank N.V. en de Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering N.V. Uw bestuur daartoe uitgenodigd, vond in de Voorzitter een waar dig representant bij deze plechtigheid. In zijn welkomstwoord gewaagde de hoofddirecteur van De Nationale, Dr. M. Nie- meijer, van de prettige samenwerking van „Haerlem", een overbuur, ondervonden bij de realisering der herbouwplan nen. Voor onze vereniging was november een bijzondere maand. Zestig jaar geleden, 2 november 1901, besloot een achttal prominente Haarlemmers, de heren Joh. de Breuk, Dr. M. G. A. Bijleveld, J. W. Enschedé, G. J. Gonnet, Vincent Loosjes, Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, E. A. von Saher en J. A. G. van der Steur, benevens Mr. J. de Vries van Doesburgh uit Heemstede, tot oprichting van onze ver eniging met het oogmerk om de kennis van het verleden en he den van Haarlem en omstreken te bevorderen en om te trachten paal en perk te stellen aan de reeds ver voortgeschre den ontluistering van wat in Haarlem uit het verleden nog aan schoons resteerde. Dat de gevolgen van dit besluit voor onze stad van grote betekenis zijn geweest, is sindsdien gebleken. Brengen wij dankbaar hulde aan de voortvarend heid en ondernemingszin der oprichters. Steeds voortreffelijk geleid door haar voorzitters heeft onze vereniging op behoudend vooruitstrevende wijze medege werkt aan de conservering van hetgeen bewaard bleef aan monumenten en gedenkstukken uit vroeger tijd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 15