153 vaart om het aan de duinrand te delven zand te vervoeren. Groot verzet tegen de hiermee gepaard gaande ontwatering rees onder de omwonenden te Bloemendaal, zodat in 15b4 werd besloten de zandvaart ten eeuwigen dage gesloten te houden. Een restant van de afgraving is volgens Hoekstra nog altijd tegenover café 'Rusthoek' te zien5. Tijdens het beleg van 1572/73 gebruikten de Spanjaarden deze vaart als aanvoerweg, zodat hij later Spaans Vaartje genoem Waarschijnlijk doordat zijn kleindochter Machtelt An- driesdr. van Huessen huwde met Sybrant van Berkenrode, die als zoon van Hendrik van Berkenrode, heer van Ber kenrode en Schotervlieland, schepen en tresorier van Haarlem, en Erckenraet van Bekesteyn, dochter van Dirk van Bekesteyn Woutersz. en Margriet Jan Huyssersdr., afstamde van twee van de voornaamste Haarlemse regerings geslachten, kwam het gehele huizencomplex in het bezit van de familie Van Berkenrode, die zich nog een tijdlang m de stadsregering wist te handhaven, omdat enkele van haai afstammelingen overgingen tot het Protestantisme. IV den - hierbij vooral nog aan de broer van Sybrant, Mr. Gerrit, later Gerard van Berkenrode. In c. 1515 geboren, was hij aanvankelijk priester, doch ging later over tot de Heivoi- ming. Als één van de trouwste aanhangers van Willem van Oranje wist hij samen met Hans Colterman Haarlem in 1572 tot afval van de Spanjaarden te bewegen. Driejaar later werd hij baljuw van Kennemerland. Sybrant, die in 1532 geboren werd, schijnt andere sym pathieën gekoesterd te hebben, want Marnix van St. Axde- gonde ontsloeg hem in 1572 als schepen. Hij had volgens Ekama evenwel zeer vele bezittingen. Nadat hij m 1579 over leden was transporteerden op 31 december 1585 Gerard en Cornelis van Berkenrode, gebroeders, als ooms en voogden van Hendrik en Margaretha van Berkenrode aan de zuster van hun pupillen, Agatha van Berkenrode, twee huizen en erven 7, waarvan het meest noordelijke deel van het huidige Jansstraat 85 afkomstig was van Jan Mattheusz.,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 155