155 een toren geweest zijn en wij denken onmiddellijk aan de toren op de tekening van Saenredam. Als we echter deze tekening aandachtig bekijken, dan zien we dat een rij huizen langs de Grote Markt wordt onderbroken door het gat van de lansstraat, waarna een toren met een groot huis op de hoek van de Jansstraat en de Riviervismarkt volgt Dit klopt precies met de kaart van Thomas Thomasz. van 1578 en met de verkleining ervan door Saenredam in 1628. 1 oren en huis kunnen niet anders dan de woning van Claes van Huessen, later van Sybrant van Berkenrode, zijn en we zo dat de toren Jansstraat 87rd was en het huis Jansstraat 87-83 Colterman's huis lag op de plaats van het huidige gerechtsgebouw (Jansstraat 81). Ook dit was een aanzien lijk gebouw, zoals uit de oppervlakte blijkt. Na de dood van Agatha van Berkenrode in 1624 kwamen haar huizen (d.w.z. Jansstraat 85 en 83) aan haa,_zoo.Jhr Floris van Alkemade, die op 28 decembei 1617 J achternicht Goedele van Berkenrode gehuwd was Hij verwierf twaalf jaar later (29 juli 1629) het huis dat ten zuiden aan de zijne grensde (thans Jansstraat 87) Na de dood van Dirk van Berkenrode, laatste mannelijke afstam meling van zijn geslacht, erfde Goedele als universele erf gename van haar broeder het Huis te Berkenrode met de heerlijke rechten enz., die daardoor aan het geslacht Alke made kwamen. Floris profiteerde hiervan tot zijn dood in 1645" Goedele overleefde hem drie jaar. Hun erfgenamen transporteerden van hun drie huizen op 20 mei 1651 ei twee (thans Jansstraat 87 en 85) aan Josias Herrewxjn en een (thans jansstraat 83) aan Adriaan Ingelbrecht, die ge uw was met Herrewijns dochter Sara De nieuwe bewoner, Herrewijn, was koopman en blijken verschillende testamenten gehuwd met Sara Sas j- 9 was te Rotterdam geboren, doch wordt burger van Bremen ge noemd. Pas op 15 mei 1680 transporteerden zijn erfgenamen ons huis (Jansstraat 85) aan Mr. Pieter Baas en het andere (Jansstraat 87) aan Cornelis van Heymensbergen Jansstraat 85 was nu aan Mr. Pieter Baas gekomen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 157