172 (o.a. het herstellen van de karakteristieke schoorsteenbe kroningen) is opgenomen. Met de uitvoering daarvan is een begin gemaakt (architect: Y. Kok). Aan de kappen en goten van het Vrouwe- en Antonie Gasthuys zijn vrij ingrijpende onderhoudswerken verricht, waarin ook enkele andere onderdelen zijn betrokken en enkele esthetische correcties zijn aangebracht, (aannemer: T. C Cramer). De klokgevel van het perceel Barteljorisstraat 27, vermoede lijk daterend uit het laatst van de 18de eeuw wordt hersteld (aannemer: P. G. M. Ottolini). De restauratie van het trapgeveltje Groot Heiligland 20 is begonnen. Dit zeer onderkomen perceel zal ingrijpend hersteld moeten worden. Het is in historisch opzicht interes sant, omdat het een van de weinige voorbeelden vormt van een Haarlems zeventiende-eeuws huis met een houten skelet. Te Amsterdam zijn de houten skeletten pas omtrent het midden van die eeuw in onbruik geraakt, in Haarlem in het algemeen reeds omstreeks 1600 (architect: H. W. van Kempen) Tenslotte zijn er ook dit jaar weer enkele verliezen te no teren. De voorgevel van het perceel Grote Markt 10, be staande uit zeer fijn verzorgd metselwerk uit het midden der 17de eeuw, waarvan de top (een halsgevel) in de vorige eeuw was afgenomen, is zonder constructieve of andere reden vervangen door een gevel van vrijwel dezelfde vorm, maar in van kleur en formaat afwijkende steensoort; over de uitvoering van het metselwerk zwijgen we liever. Het Rijk heeft goedgekeurd, dat de nog gave achttiende- eeuwse achtergevel van het perceel Grote Houtstraat 93 door een niet passende aanbouw wordt ontsierd. Aan het slot van dit verslag past een woord van dank aan allen, die dit jaar hebben meegewerkt aan de zorg voor Haarlems monumenten. Zonder de steun en hulp van deze groeiende kring van belangstellenden, zou ons werk tot mis lukken zijn gedoemd. Het is dan ook zeer verheugend, dat steeds meer Haarlemmers inzien, hoe met het behoud van de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 174