Dr. HEIN HIDDE ZEIJLSTRA Fzn. 12 november 18816 juni 1961 Het eerste contact dat de heer Zeijlstra met Haarlem had was in de periode 1910—1913, toen hij als conservator aan het Koloniaal Museum te Haarlem verbonden was. Acht en dertig jaar later verhuisde hij naar Haarlem, waar hij tot zijn overlijden op 6 juni 1961 zijn bescheiden gespeelde, maar des te volwaardiger rol heeft vervuld. In 1901 ging hij, na zijn staatsexamen, Plant- en Dierkunde studeren in Amsterdam, de stad waar hij geboren was en de lagere school en H.B.S. bezocht had. Zijn grote accuratesse en werklust, gepaard aan een helder verstand, bezorgden hem een assistentschap bij de bekende Professor Dr. Hugo de Vries. In 1906 behaalde Zeijlstra het doctoraal examen en spoedig volgde zijn benoeming tot assistent van Professor Dr. Melchior 1 reub, directeur van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg. Tijdens zijn verblijf op Java bracht hij het materiaal bijeen voor een proefschrift over „Houtige lianen" waarop hij in 1910 cum laude zou promoveren. In 1909 keerde hij uit Indië terug en werd naast leraar aan het Gymnasium te Amsterdam, conservator van het Koloniaal Museum hier ter stede. In 1914 werd hij directeur van het Koloniaal Landbouwmuseum te Deventer; in 1915 volgde zijn benoeming tot leraar aan de Middelbare Kolo niale Landbouwschool aldaar en in 1931 tot directeur. Naast het vele wat hij voor zijn leerlingen en zijn school heeft gepresteerd, gaf hij blijk van een grote actieve belang stelling op verschillende gebieden van vorming: voorzitter van de Commissie van Toezicht L.O., mede-oprichter van het Instituut voor Volksontwikkeling en in de crisisjaren organiseerde hij cursussen voor jonge werklozen. Het belang van en het kweken van belangstelling voor Indië gingen hem steeds ter harte. Hij was hoofdredacteur van het fraaie weekblad „Indië"; met de Deventer museum-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 29