Ir. WILLEM ZWAAN 26 augustus 1897 11 augustus 1961 In Enkhuizen werd op 26 augustus 1897 Willem Zwaan geboren. Met zijn helder verstand wist hij via de H.B.S. te Hoorn en de Technische Hogeschool te Delft vlot zijn inge nieurstitel te behalen. Na in 1920 reeds enkele maanden als leraar in Zalt-Bommel werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar Nederlands-Indië, waar hij op 1 maart 1922 als ci- viel-ingenieur bij de Burgerlijke Openbare Werken, op het Departement te Weltevreden, in functie trad. Al spoedig prefereerde hij het leraarschap en vanaf 1923 zien we hem als leraar in de wis- en natuurkunde verbonden aan de Algemene Middelbare School te Djocjakarta, enige jaren later gevolgd door een benoeming tot onderdirecteur aan deze school. In de zomer van 1928 keerde hij naar Nederland terug, naar hij meende voor tijdelijk. Hij werd benoemd als leraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer, werd belast met de tijdelijke waarneming van het directoraat, daarna volgde zijn benoeming aan het gemeentelijk lyceum te Haarlem (1 sept. 1931). Door de zich steeds meer manifes terende crisis in de toenmalige koloniën zag hij nu definitief af van terugkeer naar Java. Na een korte periode van reorganisatie bij het M.O. in Haarlem werd hij op 1 april 1934 aangesteld als leraar aan het gymnasium te Haarlem en hij bleef deze school trouw tot aan zijn dood op 11 augustus 1961 te Lugano. Ir. Zwaan heeft velen aan zich verplicht. Zijn gevoelige en religieuze natuur zag steeds de noden van zijn medemen sen en onopvallend wist hij te steunen waar dit nodig was. Onrecht, anderen aangedaan, verdroeg hij kwalijk en dan toonde hij zich met hart en ziel verdediger van het recht. Hij had de gave van het woord en als hij zich genoopt voelde zijn gevoelens tot uiting te brengen, boeide hij de toehoorder door zijn beeldend vermogen bij een zinvol betoog. Zijn leerlingen zullen de hoge eisen die hij stelde meestal pas later gewaar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 33