PIETER HERMAN CRAANDIJK 15 juli 1868 28 augustus 1961 Pieter Herman Craandijk, zoon van J. Craandijk, de Doopsgezinde predikant die het destijds zo gewaardeerde boekwerk „Wandelingen door Nederland" schreef, werd te Rotterdam geboren. Niettemin groeide uit hem een rasechte Haarlemmer. Hij ontving in onze stad, na zijn H.B.S.-tijd, zijn opleiding voor candidaat-notaris, werd als zodanig op 1 april 1893 te werk gesteld bij de N.V. Haarlemsche Hypotheekbank, was van 1 januari 1897 af adjunct-directeur en werd op 17 november 1903 tot directeur van deze bank benoemd. Op 1 januari 1935 heeft hij zijn directeurschap neergelegd, „na een langen en eervollen staat van dienst", zoals het jaarverslag 1934 van deze bank vermeldt. Bij het overzien van een leven dat 93 jaar heeft mogen du ren, gaan de gedachten onwillekeurig terug naar een grijs ver leden en men komt dan tot de conclusie dat P. H. Craandijk geleefd heeft in een tijdperk waarin ook te Haarlem vele ver anderingen op onderscheiden gebied plaats gevonden heb ben. Hij was lid van de schutterij, hij heeft bij de wieg van H.F.C. gestaan, hij beoefende de wielersport op de hoge „velocipède" zowel binnens- als buitenshuis, 's avonds wel licht bij het schijnsel van petroleumlampen. De stoomtram naar Leiden en Alkmaar, de paardentram en de E.N.E.T. heeft hij zien komen en verdwijnen om van de verdere ont wikkeling van het verkeer maar niet te spreken. Ingrijpender was het uitbreken van de eerste Wereldoorlog in 1914, waarbij talloze Belgische vluchtelingen over onze grenzen de wijk namen. Hij en zijn vrouw behoorden tot de eersten om deze dak lozen op te vangen en gedurende de gehele oorlog was hun woning een gastvrij tehuis voor velen van hen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 37