36 Hij was 72 jaar toen ons land in de Tweede Wereldoorlog werd betrokken en de ontberingen en gevaren van 5 jaar bezetting zijn hem niet bespaard gebleven. Niettegenstaande zijn toen reeds hoge leeftijd heeft hij dapper de moeilijkheden het hoofd geboden, daarin energiek gesteund door zijn vrouw, die hij 52 jaar als een toegewijde levensgezellin aan zijn zijde heeft mogen hebben. Het is een voorrecht het lange en waardevolle leven van P. H. Craandijk als een bijzonder harmonisch en gaaf leven te kunnen schetsen. Ongetwijfeld was de zuiverheid van dit leven het resultaat van zijn Godsvertrouwen, zijn liefde voor de naasten en zijn bewondering en eerbied voor de natuur. Zijn rijke innerlijk maakte hem tot een blijmoedig mens met een fijn gevoel voor humor. Ook de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem, waarvan hij een trouw lid was, genoot de voordelen van deze positieve eigenschappen. P. H. Craandijk was vele jaren lid van de Kerkeraad, Regent van het Weeshuis en Spaar en Hout, van het Armenhuis (later Kinderhuis) en het Zuider hofje. Hij was directeur van het Fonds tot den Predikdienst der Doopsgezinden. De vereniging „Weten en Werken" had eveneens jarenlang zijn grote belangstelling; hij werd ook be noemd tot erelid. Levenskunstenaar als hij was, begreep hij dat de essentiële waarden van het leven ontspruiten aan de dienende taak die elk mens heeft te volbrengen. Hij wilde vooral niemand tot last zijn en kende de vreugde van het geven zonder daarvoor iets terug te verlangen. Deze van wijsheid getuigende levenshouding bracht met zich dat hij wederkerig veel goeds van het leven heeft mogen ontvangen, al zijn rouw en verdriet zijn deur niet voor bijgegaan. Hoewel de laatste 5 jaren, niettegenstaande liefderijke ver pleging, moeilijk voor hem waren, is hij steeds zich zelf trouw

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 38