JAN CORNELIS TADEMA 5 september 1870 29 augustus 1961 Toen het bestuur van de Vereniging Haerlem mij polste of ik bereid wilde zijn om een necrologie over mijn vader voor het Jaarboek 1961 te schrijven, heb ik wel even geaar zeld. De droevige en ook niet gemakkelijke taak, welke mij werd opgedragen heb ik na lang beraad toch aanvaard. Met het verscheiden van Kees Tadema, immers zo werd hij in de omgang genoemd, is wederom één uit de rij van een oude generatie Haarlemmers uit het leven verdwenen. Op 5 september 1961 zou hij 91 jaar zijn geworden; zijn verjaardag heeft hij helaas niet meer mogen beleven. Hij heeft mijn moeder, Marie Elisabeth Kremer, ruim 14 jaar overleefd. Na haar dood, welk een groot verlies voor ons en voor hem in het bijzonder betekende, heeft vader zich langzamerhand, mede door zijn hoge leeftijd, uit het zakenleven teruggetrokken en voor vele functies bedankt. Voor de Spaarnestad, waar hij geboren en getogen is, was hij voor het culturele leven van veel betekenis. De talrijke bestuursfuncties, welke hij tijdens zijn leven heeft bekleed, getuigen van een man, die met zijn heldere geest en veelzijdigheid immer met een grote nauwkeurigheid de hem opgedragen taken heeft uitgevoerd. Na een gymnasiale opleiding studeerde mijn vader letteren aan de universiteiten van Leiden en Utrecht en legde in laatst genoemde stad zijn doctoraalexamen af. Zeer tot zijn leed wezen is hem de gelegenheid niet meer geboden om te pro moveren. Mijn grootvader, Jelte Karel Tadema, had de leiding van De Erven F. Bohn en toen deze in 1899 overleed en er geen opvolger was, heeft mijn vader zich met de leiding van het uitgeversbedrijf belast. Later werd zijn jongere broer, J. L. Tadema in het bedrijf opgenomen. Van januari 1900 afhebben de broers de Erven Bohn voortgezet.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 41