C. J. van den Broek Jr. 45 de provinciale brandweerbond van Noord-Holland, waarvan hij gedurende een aantal jaren voorzitter is geweest. Toen hij in 1936 zijn 40-jarig jubileum vierde werd zijn werk bekroond door de Koninklijke onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Groot is bij dit alles de steun van zijn vrouw geweest, die met haar ongelooflijke gezelligheid thuis de zo talrijke en on vermijdelijke vergaderingen en besprekingen voor hem wist te vergemakkelijken. Juist voor de oorlog kwam als laatste werk waaraan Com mandant Van den Broek een groot aandeel had, de zo noodzakelijke beveiliging van de kwetsbare houten toren en dak van de Grote Kerk tot stand. Gedurende de oorlog heeft de bezetter hem tweemaal, ge lukkig maar kort, gevangen gehouden. Hierdoor en in ver band met de reorganisatie van de brandweer tot Staats- Brandweerpolitie is hij niet meer in actieve dienst geweest, tot hij op 1 april 1948 bij het herstel van de Vrijwillige Brand weer in verband met zijn hoge leeftijd officieel afscheid nam. Met deze onderbreking is hij dan 52 jaar lid van de Haarlemse Vrijwillige Brandweer geweest, waarin hij een rol speelde, die zijn naam onverbrekelijk met deze tak van dienst verbond. Kort na de oorlog had Van den Broek zich ook uit zijn zaak teruggetrokken en haar aan zijn beide zoons overge dragen. Levendig en actief als zijn gehele natuur was, bleef hij evenwel de ontwikkeling van zijn zaak volgen en liet zich in deze adviserende taak als een breeddenkend zakenman kennen. Toen hij zich wat meer rust gunde die hij zo verdiende, trof hem juist bij het begin van zijn ziekte in 1957 de slag van het door een ongeval overlijden van zijn vrouw, waardoor de zo tragische eenzaamheid van de oude dag kwam. Velen zullen hem nog in herinnering hebben zoals hij zich op zijn onafscheidelijke fiets in het Haarlemse stadsbeeld bewoog.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 47