78 raadsel blijven!' Inderdaad is het zo dat een portret hetwelk geen enkel aanknopingspunt biedt, geen jaartal, geen leef tijdsaanduiding, geen familiewapen, noch een of ander attri buut dat beroep, naam of adres van de voorgestelde verraadt, welhaast gedoemd is om voor altoos incognito te blijven. Soms doen zich echter gevallen voor waar een dergelijke nuttige aanduiding wèl aanwezig blijkt te zijn, en groot is dan de voldoening als nauwgezet onderzoek plotseling resulteert in een hartgrondig 'ik heb het gevonden!!', wanneer men eensklaps het bewijs in handen heeft hetwelk de identificatie van de voorgestelde persoon tot een vaste werkelijkheid maakt. Ik wil U thans in gedachten voeren naar de zuidelijke ver bindingsgang van ons roemruchte Frans Hals Museum tot wij staan voor een groot schilderij van de Haarlemse kunstenaar Jan de Bray hetwelk van oudsher de titel voert 'Laat de kinderkens tot mij komen' L. Iets links van het midden zit de Christus-figuur, naar rechts gewend, die met Zijn handen een viertal kinderen zegent dat devoot naar Hem opziet, ter wijl het ouderpaar, rechts achter de kinderen, deze vol eer biedig vertrouwen aan Hem presenteren. Geheel links zien een drietal mannen toe op dit tafereel terwijl ook in het mid den op de achtergrond nog een tweetal mannenkoppen de entourage completeren. Reeds op het eerste gezicht krijgt men de indruk dat het de kunstenaar hier niet slechts ging om de uitbeelding van het bekende Bijbelverhaal, doch dat Jan de bray hier wel degelijk een aantal portretten heeft ge schilderd, zodat wel kan worden aangenomen dat het schilderij destijds tot stand kwam in opdracht van de beide hoofdper sonen, namelijk het echtpaar rechts op het schilderij. Zou het nu mogelijk zijn dit tot nu toe 'onbekende' echt paar mèt hunkinderente identificeren?? Tot mijn spijt be schikte ik voor de hierbij gevoegde reproductie slechts over een foto van het schilderij zónder de lijst, en het is juist die oude 17de eeuwse lijst welke mij de oplossing bracht omtrent de hier afgebeelde familie. Links en rechts op de lijst (te halver hoogte) zijn twee familiewapens geschilderd, terwijl

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 80