79 op de vier hoeken wapens van kleiner formaat staan afge beeld. Deze vier wapens zijn alle 'gevierendeeld', zodat dus elk wapenschild de emblemen van twee geslachten bevat. Op 't eerste gezicht is dus de conclusie: Links en rechts de fami liewapens van de man en zijn echtgenote, terwijl de twee linkse hoek-wapens de vier grootouders van de man aandui den en de rechter hoek-wapens de vier grootouders van de vrouw. Doch nu begonnen de moeilijkheden eerst recht! Vooropgesteld kon worden dat vrij zeker een Haarlems echt paar door de Bray was afgebeeld, hetwelk wij, gezien de aard der voorstelling en dat in het midden der 17de eeuw, hoogst waarschijnlijk in Katholieke kring zouden moeten zoeken. Nu is ons Jaarboek niet de geëigende plaats om lange verhan delingen te houden omtrent heraldische aangelegenheden, wel echter moge ik naar voren brengen dat het zeer moeilijk is zich een zekere kennis te vergaren omtrent de wapens van reeds lang uitgestorven Katholieke families, aangezien authen tieke documentatie hiervoor vrijwel geheel ontbreekt. De re den hiervoor is dat Katholieke families in de 17de eeuw niet meer in aanmerking konden komen voor het vervullen van openbare functies en dus de belangrijkste authentieke heral dische bron, namelijk de bewaard gebleven schepen-zegels, noch de van overheidswege uitgegeven wapenkaarten, hier uitkomst kunnen brengen. De acht op de lijst aangegeven familiewapens (het eerste kwartier ter linkerzijde zowel als dat ter rechterzijde zijn natuurlijk identiek aan de links en rechts aangebrachte hoofd-wapens) stelden mij dan ook voor een grote puzzle, temeer waar de schilder zich kennelijk enige heraldische vrijheden had veroorloofd. Als enig vast staand feit kon geconstateerd worden dat de vrouw een lid moest zijn van het zéér oude Haarlemse geslacht van der Laen, terwijl voorts mogelijk zou zijn dat een grootmoeder van de man ene van Huessen was geweest terwijl een groot moeder van zijn echtgenote tot de geslachten Raet of de Vryese kon hebben behoord. Het hoofdwapen links op de lijst, ergo het familiewapen van de man, vertoont drie aardbeien (of dergelijke vruchten)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 81