82 van de kinderen thans niet meer achterhaald worden, een grote moeilijkheid dus om de vier afgebeelde kinderen te identificeren. Wij zien op het schilderij twee jongens, met twee jongere zusjes, de laatsten pertinent als meisjes te her kennen aan de strikjes in het haar. Omtrent deze meisjes is mij verder niets bekend geworden; in Haarlem gehuwd zijn zij in ieder geval niet. Vier zonen kennen wij uit dit gezin. Meester Petrus Braems, de oudste, ontving de priesteropleiding en werd later aangesteld tot kapelaan van Haarlem. Hij over leed in 1693. De tweede zoon, Dr. Johan, volgde de voetstap pen zijns vaders en werd geneesheer. Hij huwde in 1682 met Anna Heda; dit huwelijk bleef kinderloos. Dr. Johan stierf de 24e dec. 1700. De derde zoon, Dirk Braems, stierf onge huwd en werd te Haarlem op 7 mei 1679 begraven. De jongste zoon, Cornelis, huwde (niet te Haarlem) met een meisje De Huyter, geboortig uit Kleef. Cornelis stierf 1 sept. 1710. Dit echtpaar had één dochter, Anna Emmerentia geheten, die huwde met Corstiaen Heemskergk. Gelukkig zijn wij toch nog in staat de geboortejaren van deze vier jongens bij benadering vast te stellen. Hun vader, Dr. Pieter Braems, kocht voor hen rentebrieven van de Staten van Holland en uit de administratie van deze obliga ties in Den Haag 3 blijkt dat in 1666 de leeftijd der knapen was respectievelijk 15, 13, 10 en 2 jaar zodat aangenomen kan worden: Petrus geboren ca. 1651, Johan geb. ca. 1653, Dirk geboren ca. 1656 en de jongste, Cornelis, geb. ca. 1664. Aangezien de tot standkoming van het schilderij, zoals mij later bleek, op 1663 gefixeerd kan worden, is het duidelijk, dat de kleine Cornelis op dat moment nog niet ter wereld was verschenen. Moeilijk is het resterend probleem wie nu de beide afgebeelde jongens zijn? Zien wij hier Johan en Dirk en was hun broeder Petrus reeds naar elders vertrokken voor zijn speciale opvoeding? Of zien wij Petrus en Johan en werd Dirk niet afgebeeld omdat hij mogelijk 'innocent' was. Ze kerheid hieromtrent heb ik niet, wel noteerde ik dat de jongste zuster van moeder Emmerentia wèl een onvolwaardig kind had.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 84