83 Hoe dit ook zijn moge, het wordt nu tijd ons eens bezig te houden met het viertal personages op de achtergrond. Reeds bij mijn eerste nadere kennismaking met het schilderij wees Mej. C. A. van Hees, wetenschappelijk assistente aan het Frans Hals Museum, mij op het feit dat haar inziens de vier mannenkoppen op de achtergrond een afwijkende schilder- trant vertonen, en vrijwel zeker later op het schilderij zouden zijn aangebracht. Gezien de herkomst van het schilderij uit het voormalige R.K. St. Jacobs Weeshuis opperde zij de mo gelijkheid, dat hier wellicht een viertal regenten van dit ge sticht zou zijn afgebeeld. Het St. Jacobs Weeshuis is als zoda nig tot stand gekomen in 1715, in welk jaar de Haarlemse Regering het aloude St. Jacobs Godshuis (destijds gecon- fisceerd met de overige geestelijke goederen in 1581) aan de Rooms Katholieken van Haarlem schonk, opdat deze het tot een Weeshuis zouden kunnen inrichten 4. Nu had de stads regering gedurende de 17de eeuw het toezicht over het St. Jacobs Godshuis opgedragen aan een drietal regenten en deze waren bovendien Protestant! Mijn inziens bestaat er dus geen enkele reden dat déze regenten op het familieschilderij 'Braems' zouden zijn bijgeschilderd. Achttiende eeuwse (Katholieke) regenten van het Weeshuis komen al evenmin in aanmerking, aangezien deze toch wel zeker in een volkomen andere stijl en kleedij zouden zijn afgebeeld. Daarentegen wekken de vier koppen juist sterk de indruk, dat zij in feite stammen uit een oudere periode dan het schilderij zelf zegge zo omstreeks 1620 zodat hier wel nadrukkelijk het vermoeden rijst, dat achteraf deze koppen werden ingeschilderd als copieën van be staande oude (familie) portretten!? In de eerste plaats wijst in deze richting het feit, dat de vier mannen in kwestie als echte 'portretten' de aanschouwer aanzien, instede van de originele De BRAY-personages, die allen intensief bij de 'han deling' van het schilderij zijn betrokken. In de tweede plaats de beide opschriften aangebracht op de lijst van het schil derij, namelijk op de bovenrand: sinite parvulos venire ad me (Laat de kinderkens tot mij komen), en op de onderrand: memores estote parentum vestrorum (een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 85