90 stad tegen belagers van buitenaf nog verdedigbaar was achter muren en omwallingen. De verschijning van de middeleeuwse stad in het vlakke landschap is door de bekende Finse archi tect Eliel Saarinen (18871950), die later in de Verenigde Staten van Noord-Amerika werkzaam was, in zijn fijnzinnige boek: 'The city, its growth, its decay, its future (eerste uitgave 1943) zeer juist als volgt getypeerd: 'The long horizontal lines of the flat landscape were made richer by lively skyline of vertical accents'. Vele kunstenaars werden hierdoor geïnspi reerd. Een mooi voorbeeld daarvan is een gekleurde gravure van het beleg van Haarlem (15721573) van de hand van Coenraad Decker (16501709), een leerling van Romeijn de Hooghe. Deze gravure is in het Haarlemse stadhuis te zien. In het Frans Halsmuseum bevindt zich een schilderij van Hendrik Cornelisz. Vroom (ca. 15661640, van 16221640 te Haarlem werkzaam), dat een typisch beeld van onze stad in de zeventiende eeuw toont, gezien vanuit het noord-oosten. Een gezicht op Haarlem van Jacob Izaaksz. van Ruys- dael (i6281682) bevindt zich in het Kaiser Friedrich- museum te Berlijn. Dit schilderij toont de stad, gezien vanuit het noord-oosten over het Spaarne heen. Eén monument beheerste meestal naar buiten het stads beeld, nl. de hoofdkerk of kathedraal: te Haarlem de Grote kerk, de oude St. Bavo. Wanneer wij onze stad van het oosten uit langs de Amster damse straatweg naderen, dan zien we reeds spoedig de oude St. Bavo met zijn elegante kruistoren boven de bebouwing verrijzen. Ook de top van de slanke Bakenesser toren kunnen wij ter rechter zijde zien. Een schril contrast vormen de werk plaatsen van de Nederlandse spoorwegen ter rechter en de ka rakterloze bebouwing ter linkerzijde van de straatweg. Gaan we verder, dan verrijst vóór ons de Spaarnwouder- of Amster damse poort, de enige, welke ons uit het verleden van de Haar lemse ommuring en poorten nog rest. Het is jammer dat deze prachtige poort nu geheel los staat en feitelijk geen functie meer heeft, terwijl de daar achter staande bebouwing karakter loos en rommelig is. Waar de toegang tot de stad vanaf de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 92