98 beplanting hadden om meer dan een reden kwaad bloed gezet bij de Velsenaar Bartel Gillisz de Nijs, wiens garenbleek in de Dompvloed gelegen gedeeltelijk zijn noordelijke begrenzing vond in Van Beeck's rijlaan. Tussen de buren was dan ook een „different" ontstaan. „Tot voorkominge van alle meerdere veiwijderinge" sloten partijen op 30 October 1723 een convenant waarbij uitdrukkelijk het recht van Van Beeck tot afzanding om en langs zijn laan door De Nijs werd erkend. Ook werd hem het bezit van zoveel grond bij de uitmonding van de laan op de Bloemendaalseweg gewaar borgd dat het in- en uitrijden van koetsen zonder bezwaar kon geschieden en een „regulier insigt op de voorsz. laan" zou worden verkregen. Tevens werd de beplanting „ter vrije dispositie" van Van Beeck gelaten die op zich nam op de grens van zijn grond met die van De Nijs een schering te stellen en te onderhouden. Tenslotte kreeg De Nijs als tegen- praestatie voor de concessies die hij gedaan had, f 110, uitbetaald. Achtenveertig jaar oud maakt Van Beeck, „van lichaame redelijk dispoost", op 26 Augustus 1726 voor notaris Mr. Matthijs Maten de Jonge te Amsterdam zijn testament. In het laatst van dit jaar sterft hij in zijn huis op de Keizersgracht bij de Leliegracht. In de Nieuwe Kerk waar reeds zijn beide echtgenoten rustten, wordt hij op 21 December begraven. Zijn enig nog levend kind, uit zijn tweede huwelijk, Hendrik Pieter, bijna negen jaar oud, is zijn erfgenaam. Executeurs- testamentair waren Pieter Pieterszn. van Beeck en Jacob Schols, Van Beeck's zwagers, en Jacques Muyser, zijn neef. Niet vóór zijn eenentwintigste jaar, aldus had de erflater bepaald, zal Hendrik Pieter over zijns vaders nalatenschap mogen beschikken, ten ware hij voordien „ten huwelijken staet gekomen sal sijn". Deze voorwaarde ging haar vervul ling tegemoet toen in de zomer van 1738 Hendrik Pieter van Beeck en Aletta Maria Vermande, dochter van Lodewijk en van diens tweede vrouw Maria Welsingh „met eikanderen hadden vastgesteld en beslooten een Christelijk huwelijk".

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 100