99 Op 10 September d.a.v. regelden zij ten overstaan van notaris Isaac Angelkot te Amsterdam de vermogensrechte lijke betrekkingen van hun a.s. echtverbintenis. Na de sluiting daarvan werden op 19 Februari 1739 aan Hendrik Pieter ook zijn vaste goederen afgegeven. Tenzelfden dage werd aan de weesmeesteren Mr. Willem Backer en Mr. Cornelis Graafland décharge verleend van het door hen gevoerde beheer. Het echtpaar Van Beeck-Vermande bewoonde het huis op de Keizersgracht beoosten de Leliegracht. Niet terstond heeft het in het goede seizoen het vaderlijk buitenhuis be trokken. Het plaatsje werd een aantal jaren 's zomers ver huurd, het laatst aan Daniël Wijnants die er op 20 Januari 1753 naast „rommelingh", velerlei goederen doet veilen: stoelen, tafels, tinnen borden, vinkenetten, twee „quispe- doore", „een scheerbank" 7, een snaphaan, en een „gebe terde" koe (d.i. van een ziekte herstellend). Een hit bracht f6,op. Voor een klok werd f28,betaald. Voor het eerst worden in de stukken op deze veiling betrekking hebbende, de namen „Buyten Twist" en „De Omval" gebruikt. De laatste wijzend op een in ruïne gevallen bouwsel, de andere naam wellicht herinnerend aan een familietwist die gelocali- seerd bleef in Amsterdam. Immers toen Hendrik Pieter van Beeck op 6 Oct. 1746 ten overstaan van dezelfde notaris die twintig jaar tevoren zijn vader daarbij had geassisteerd, testeerde, had hij o.m. bepaald dat „de benoeming van exe cuteurs niet zal mogen vallen op persoonen die geparenteert off vermaagschapt zijn, 't zij in consanguiniteit off ook wel in affinitijt met off aan zijn testateurs jegenwoordige huysvrouw van haar moeders zijde". Een meer aanvaardbare naams verklaring is de volgende: twisk (tussen), een taalvorm die in vele Noordhollandse water- en veldnamen voorkomt, duidt een grensscheiding aan. Noordelijk langs de tegenwoordige Omvalslaan is nog waarneembaar de droge bedding ener afwatering uit het duin naar de Delft. Deze afwatering, op bv. de kaart in Het Zegepralent Kennemerlant als „schei- sloot" aangegeven, vormde weleer de grens tussen Aelberts- berg (Bloemendaal) en Tetterode (Overveen). Het eerste

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 101