101 later nog ter sprake zal komen wegens zijn patriottische activiteiten. Tijsterman kocht de bleek onder een aantal bezwarende voorwaarden: een vijftal bleekvelden mocht nimmer worden bepoot of bebouwd. Het hebben van een mestvaalt op het bedrijf was, hoe landelijk ook de geur daar van, Van Beeck een gruwel en dus niet toegestaan. Alles moest „vlak en effen land" blijven om het vrije uitzicht van „Buy- ten Twist" ongerept te houden. De kortste weg om van „Buyten Twist" per rijtuig naar Haarlem te komen, vormde de kleverlaan. Om deze zonder omwegen te kunnen bereiken, was het gewenst gebruik te maken van een landweggetje achter ,,De Beek" (waar toen Thomas van Beeck woonde) om, dat ter hoogte van „De Knip" 8 op de Kleverlaan uitkwam. Voor zich zelf, „sijn volk en domestiquen" krijgt Van Beeck op 6 Januari 1761 van zijn bloedverwant het recht „dezelve weg met zodanig rijtuyg en met zo veel paarden te mogen gebruyken en doen gebruyken als hij sal goedvinden en oordeelen te behooren". Door de weilanden liep van „Buyten Twist" af een voetpad in de richting van de stad. Dit pad kruiste de Delft. Weer wendt Van Beeck zich tot Rijnland en verzoekt en verkrijgt in Mei 1762 vergunning „voor zijn hoffsteede genaamd Buyten Twist en aangeleegen landen onder den banne van Overveen een hooffden met een draayplank daar op in den Delft te moogen maaken, zorgdragende dat de draayplank de door vaart niet verhinderd". Tevens laat hij, andermaal met con sent van Rijnland, in Augustus 1767 „in den Delft een schoe- jing maaken ter lengte van 48 voeten". Uit het voorgaande blijkt duidelijk dat „Buyten Twist" georiënteerd was op Haarlem. De rijlaan naar de Bloemen- daalseweg was slechts een achteruitgang. In Mei 1775 overlijdt Hendrik Pieter van Beeck, ruim zevenenvijftig jaar oud. Zijn lijk wordt op de 23ste dier maand in de Amsterdamse Nieuwe Kerk begraven. Kinderloos stervend had hij zijn ganse nalatenschap, behoudens enkele legaten aan neven en achterneven, vermaakt aan de Doops gezinde gemeente te Amsterdam die haar onder benefice van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 103