- 102 inventaris aanvaardde. Bij zijn hiervoor reeds vermelde uiterste wil had hij deze gemeente het recht verleend exe cuteurs-testamentair aan te wijzen onder de hogerbedoelde restrictie, voor het geval de diaconen Anthonie Hartsen Johannis Teyler en Willem van Vollenhoven Jansz., als zodanig door Van Beeck bij testament benoemd, deze be noeming niet wilden of niet meer konden aannemen. Enige maanden na dode haars mans richt Van Beeck's weduwe zich tot de executeurs met een schrijven waarin zij te kennen geeft: „tot voorkominge van de moeijlijkheijd van verhuysing als andersints, gaarne te willen overneemen het huys door haar met den overleedene bewoont geweest sijnde, staande en geleegen op de Keysersgragt bij de Lely- gragt, mitsgaders een pakhuys in de Nieuwe Lelystraat ge appropneerd tot een stalling, voorts de buytenplaats van den overleedene geleegen onder Overveen, genaamd Buyten Twist, met de moestuyn en eenig land benevens zekere droog- bergh daarbij geleegen en behoorende, verder nog het land agter Buyten Twist en de grafsteede van den overleedene in de Nieuwe Kerk alhier". Voorts biedt zij aan „bij forme van don gratuit" te storten in de boedel van haar man f25.000, „mits dat aan haar worde overgelaten huysraad en inboedel, mitsgaders bibliotheecq en het gemaakte en ongemunte goud, zilver en verguld werk, alsmeede alle de juweelen, paarlen, horologiën, rariteijten, ringen en alle andere klij- nodiën bij den overleedene nagelaaten". Op 9 December 1775 ziet Mevrouw Van Beeck-Vermande haar verzoek inge willigd. Vijf dag-en later beschikt zij bij testament over haar nalatenschap. Pieter Fonteijn, weduwnaar van Sara Alida Vermande, Jan Teyler en de advocaat Mr. Nicolaas Bondt zullen optreden als uitvoerders van haar laatste wil. Eind Januari van het volgende jaar transporteert de make laar Pieter Johannes van Leuvenig namens de Vlaamse en Waterlandse Doopsgezinde gemeente te Amsterdam haar „Buytentwist" c.a. voor f 14.000,—. Het bij de plaats be horende weiland werd door Mevrouw Van Beeck verhuurd voor f75, per jaar. Wel behield ze voor zich zelf het recht

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 104