103 - twee of meer eigen paarden in dat land te weiden, „zullende de huurders zorgen dat alle de paarden die van de verhuur ster in 't land zijn rijkelijk hun genoegen aan gras en de buyk vol kunnen eeten". Op „Buyten Twist" had Mevrouw Van Beeck een tuinman en een tuinknecht in dienst tegen een jaarloon van f260, resp. f 190,Zij hadden vrije woning op de plaats en „vuur en oly tot ligt mitsgaders genot van groente". Eenenzestig jaar oud overleed zij en werd op 29 September 1779 te Amsterdam in de Noorderkerk begraven, derhalve niet bij haar echtgenoot. De Verenigde Doopsgezinden te Amsterdam zijn haar erfgenamen. „Buyten Twist" wordt daar in veiling gebracht en toegewezen aan Nicolaas Gefken. Het transport vindt plaats op 10 Juni 1780 voor f 11.500, Niet zijn in de koop begrepen de „ornamenten, tuincieraden, losse broeyraamen, lessenaars en gereedschappen". De boer derij wordt voor f13.000,het eigendom van Gatharina Kops, weduwe Willem Barnaart 9. In de nu aanbrekende tien jaren zijn ook in het Bloemen- daalse sporen aan te wijzen van de algemene revolutionaire geest. De patriotten werden georganiseerd. Er werd een exercitiegenootschap opgericht „Voor het Vrije Vaderland", waarover de bleker Hendrik Lis het commando voerde. De bleeknering liep in de tweede helft der eeuw gestaag achteruit en de nieuwe politieke denkbeelden vonden in de kringen der door het lot hoe langer hoe minder begunstigde blekers te gereder ingang. In September 1786 vertrokken vierentwintig man met Lis aan het hoofd naar Utrecht ter bescherming van die stad. Ongedeerd kwamen allen in November weer terug. In Juni van het volgende jaar worden zesentwintig man onder commando van Lis naar Woerden gezonden, nadat het Pruisisch leger ons land was binnen gevallen. Van het Zuiden uit langs Haarlem trokken de troepen naar Amsterdam, het legertje der Patriotten voor zich uitdrijvend. Een aantal van hen overnachtte op de blekerij van Dirk Tijsterman, een vooraanstaand patriot10. Bij hem ook kon men terecht voor intekening op het „Na-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 105