104 - tionale Fonds ter bevordering van de gewigtigste belangen des Nederlandschen Volks". In 1790 komt „Buyten Twist" weer te Amsterdam in veiling. Frederik Kaal wordt er op 8 juli van dat jaar eigenaar van voor f 8600,De grondspeculanten van thans vinden in hem hun evenknie. Tenzelfden dage transporteert hij het buiten met f 5000,winst aan Jacob de Moses, Abraham de Raphael en Moses de Raphael Mendes da Costa. Hun ver wante, Rebecca Levy Mendes da Costa, bezat het Bloemen- daalse „Sparrenheuvel" u. Lambert Rouwens, de timmer man, maakt voor „Buyten Twist" „6 tuynbanke met leu ningen" voor f 7,per stuk, en een „broeybak" voor f44,*2. Op 7 Juni 1792 gaat „Buyten Twist" voor f 15.000,— over in handen van Mr. Hieronymus des H. R. Rijksbaron van Slingelandt te Amsterdam. Hij zal er de voorkeur aan geven van 1796 af op „Voorduin", hoewel een huurplaats, buiten te zijn 13. Van de oprijlaan van „Buyten Twist" naar de Bloemen- daalseweg had Tijsterman, van wie hierboven sprake was, steeds het medegebruik gehad. Op een dag in Juli 1793 vmdt zijn weduwe, Johanna Margaretha Hoepeling, de toe gang tot de laan versperd. Op 16 Juli, 's middags om vier uur, laat zij een exploit van insinuatie en aanzegging uitbrengen door Cornelis Colder, de substituut-gerechtsbode. Van Slinge landt is afwezig en Jan Hillebrand, zijn tuinman, neemt het in ontvangst met de woorden: „Ik zal 't Mijnheer over- gecven als hij buiten komt". In het exploit wordt o.m. gezegd. „Insinuante is alsnu met zeer veel bevreemding ontwaar geworden, dat hij geinsinueerde op eene gantsch onweederrechtelijke en ingracieuse wijze heeft kunnen goed vinden omme in den laatst voorleedene week aan het hek staande voor de voorm. laan te hangen een kettingh met een geslooten sloth daeraan, en dus daardoor haar insinuante pi iveei d van haar deugdelijk reght, hetwelk haar incontestabel op en over de meergem. laan competeerd". Van Slingelandt wordt tenslotte gesommeerd om binnen tweemaal vieren twintig uur nadat het exploit aan hem is uitgebracht, die

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 106