108 Scherpenzeel, door Jhr. F. J. E. van Lennep gekarakteriseerd als een „nouveau riche" met voortreffelijke eigenschappen 11 Nadat Bicker op 1 Maart 1861 te Amsterdam is overleden, worden „Belvédère" en „Buyten Twist" het eigendom zijner weduwe. „Buyten Twist" wordt 's zomers verhuurd aan Adriaan Willem de Bruine te Amsterdam. In 1863 wordt het plaatsje geveild in het logement „Van Ouds het Raad huis" te Overveen, waar toen Gerrit Rijnierse kastelein was. Namens de douairière Bicker, die toen op Heerengracht 411 woonde, treedt als gemachtigde op de Amsterdamse makelaar Pieter Ernst Hendrik Praetorius, vaardig kopiist van het door Frans Hals geschilderde portret van de zwierige Willem van Heythuyzen, wiens uit 1651 daterende fundatie, pittoresque gelegen langs de Kleine Houtweg, voor de fatale gevolgen van een steeds verder voortschrijdend verval dient te worden behoed. „Buyten Twist" wordt voor f20.530,overgedragen aan Mr. Jan Pieter Adolf van Wickevoort Crommelin. Hij was gehuwd met Cornelia Willink en bewoonde met haar 's zo mers het Bloemendaalse „Wildhoef", waarvan zij eigenares was en dat na haar overlijden in 1869 aan haar echtgenoot werd toebedeeld. Als hij in September 1873 is gestorven, vererft „Buyten Twist" op zijn vijfde kind, Willem Philip, die al vóór zijn dertigste jaar blind geworden was 19Ook „De Beek", ten Noorden van „Buyten Twist" gelegen, was na de dood zijns vaders zijn eigendom geworden. Op 31 januari 1882 verkoopt hij deze plaats voor f45.000,aan Jan Borski van „Hartenlust". Vele jaren achtereen tot aan zijn overlijden op 29 Januari 1910, bracht de Heer Crommelin de zomer op „Wildhoef" door bij zijn nicht Cornelia Adolphina. Zijn rijtuig met zware carrossiers bespannen, placht op weg van Amster dam naar Bloemendaal te Overveen de tol te passeren. Aangezien „Wildhoef" naar des Heren Crommelins mening vrij was van tolheffing, weigerde hij het tolgeld te betalen. Om alle geschillen uit de weg te gaan liet zijn nicht telken jare het door haar oom verschuldigde bij de Overveense tolgaarder voldoen 20. Nimmer heeft de Heer Crommelin op „Buyten Twist"

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 110