110 daarna is hij overleden. „Buyten Twist" wordt door Cornelis Huisken, commissionair in effecten te Amsterdam en uit voerder van zijn laatste wil, verkocht. Een belangrijk gedeelte ervan wordt het eigendom van Mevrouw de Weduwe Thomas Wilson-Van der Vliet, van ,,De Beek", die reeds een aantal jaren tevoren, eveneens met gronden van „Buyten Twist", haar plaats had kunnen vergroten. Het huisperceel werd op 13 October 1910 gekocht door Johannes Keijzer te Haarlem. Nauwelijks eigenaar, transporteert hij op 17 Juli 1911 „het heerenhuis met boerderij Buiten Twist" aan Pieter Vuijk Jr., koopman, wonende te Djeddah. Terstond wordt aan de Haarlemse architect J. van den Ban opdracht verstrekt tot het ontwerpen van een plan voor de bouw ener nieuwe villa. De oude, stijlvolle, witte behuizing moet wijken voor wat toen een modern landhuis werd genoemd. Jacob Henderik van Wageningen te Spaarndam neemt de bouw aan die in het voorjaar van 1912 is voltooid. Leonard A. Springer, de grote tuinarchitect, bestuurt de aanleg van de tuin, in opzet aan sluitend bij de stijl van het hoofdgebouw. In 1914/15 wordt de achter het huis gelegen boerderij afgebroken, de laatste restanten van Tijsterman's blekerij. Elders wordt een nieuwe tuinmanswoning met bergschuur opgetrokken. Dan verkoopt de Heer Vuijk op 15 December 1917 ten overstaan van notaris Mr. J. Walig te Zaandijk, zijn buiten plaats „Buyten Twist", groot 1 H.A. 16 A. 90 c.A., aan Me vrouw M. A. Honig, geb. Laan, te Koog aan de Zaan, sedertdien eigenares en bewoonster, die vriendelijk de van haar verzochte bescheiden, voor de beschrijving harer plaats nodig, heeft willen doen verstrekken. „Buyten Twist" dat belommerd door oud geboomte, in zijn 20ste eeuwse gedaante een eerbiedwaardige ouderdom niet zou doen vermoeden, is waard intact te blijven als een toonaangevend element aan de Bloemendaalseweg welks vroeger karakter daar nog het minst is aangetast. Vrijland

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 112