WEGENZORG IN BLOEMENDAAL VOORHEEN EN THANS Wie nu het uitgestrekte, goed onderhouden wegennet in de gemeente Bloemendaal ziet, kan zich moeilijk voorstellen hoe de toestand van wegen en voetpaden in het begin van de vorige eeuw was. In die tijd toch vond men hier slechts zandwegen, veelal met fraai geboomte beplant. Ze waren in de zomer mul en stoffig en in de winter door modderigheid vaak onbegaanbaar. Voor de wandelaar, die weliswaar van de nog ongerepte natuur in het negentiende eeuwse Bloemendaal ruimschoots kon genieten, waren de mulle zandwegen, mede vanwege de stofplaag, nu niet bepaald een genoegen. Zo waren ook de hoofdwegen van Overveen en Bloemendaal naar Haarlem, de Zijlweg en Kleverlaan met als verbindingsweg tussen beide dorpen, de Bloemendaalseweg, in die dagen lang geen ideale verkeerswegen. Zeker, men had er aan alle zijden fraaie en onbelemmerde vergezichten, maar de reeds genoemde be zwaren golden niet in het minst voor deze wegen. Bovendien had de Bloemendaalseweg toen een geaccidenteerder beloop dan thans, hetgeen de wandeling des te moeizamer maakte. Het lag voor de hand dat van deze toegangswegen de Zijl- weg en de Bloemendaalseweg het eerst in aanmerking kwamen om van een verharding voorzien te worden. Omdat de overheid zich toen nog weinig aan de wegenzorg gelegen liet liggen, waren het particulieren die deze zaak ter hand gingen nemen. Alleszins begrijpelijk, want velen van hen bezaten hier een buitenverblijf en zouden bij het naar en van de stad rijden per equipage met een betere verkeersweg ten zeerste gebaat zijn. Vandaar dat enigen van hen zich met enkele vooraanstaande Haarlemmers verenigden in de „Negotiatie voor de bestrating in den weg van Haarlem en Overveen naar de Voorbuurt te Bloemendaal". Op haar desbetreffend verzoek ontving de Negotiatie bij Koninklijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 114