114 die uiteraard veel belang hadden bij een goed berijdbare Kleverlaan als toegangsweg tot de stad. Ook op deze weg mocht tol geheven worden ter bestrijding van de onderhouds kosten. In het zuidelijk deel van de gemeente had zich in 1824 een soortgelijke „Negotiatie" als die voor Bloemendaalseweg, Zijlweg en Kennemerweg gevormd met het doel de Zand- voorterweg vanaf de Herenweg onder Heemstede door Aerdenhout tot in Zandvoort met klinkers te bestraten. De Commissie, bestaande uit enkele Haarlemse ingezetenen benevens enige bewoners van buitenplaatsen in Heemstede, Vogelenzang en Aerdenhout, begon in 1825 met de aanleg van de klinkerweg, welk werk in 1828 gereed kwam. De Commissie beoogde niet alleen een goede verkeersweg naar het dorp Zandvoort tot stand te brengen, maar tevens om door het scheppen van een badgelegenheid in Zandvoort de zeer arme bevolking aldaar een beter bestaan te ver schaffen. Evenals de Bloemendaalse Negotiaties ontvingen ook de Commissarissen van de Zandvoorterweg bij de goedkeuring van hun „Plan" krachtens Koninklijk besluit van 29 maart 1826 no. 99 het recht tot tolheffing. Blijkbaar waren de tolontvangsten lang niet toereikend om de verschillende wegen behoorlijk te onderhouden, want talrijke klachten over kuilen in de bestratingen werden in volgende jaren gehoord. Vooral de toestand van de Klever laan was zo slecht, dat de weg bij zware regenval en in de winter schier onbegaanbaar was. De gelden, die de gemeente in de eerste helft van de vorige eeuw voor de wegen beschikbaar stelde, betroffen omstreeks 1838 nog alleen het maken van een schulpweg vanaf het Raadhuis naar „Elswoutshoek" dus de Korte Zijlweg, later gevolgd door een bijdrage in de onderhoudskosten van de verharde Elswoutslaan en van de Meerenbergseweg thans het gedeelte Brederodelaan vanaf de Donkerelaan in noordelijke richting. Hoewel de verbeteringen slechts de voornaamste wegen golden was men er toentertijd in aanmerking genomen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 116