116 bepaling welke daarvan voor het algemeen verkeer moesten openstaan met aanduiding tevens van hun begrenzing ten opzichte van aangrenzende eigendommen. Het reglement bevatte bovendien voorschriften inzake het onderhoud, de afsluiting en het gebruik der wegen. Zonder vergunning van de bevoegde autoriteiten mocht tot geen wijziging in de aanleg of verlegging van een weg worden overgegaan. Door al deze bepalingen, waarvan de naleving in vele gevallen aan burgemeester en wethouders was opgedragen, kwam er aan veel willekeur van de zijde van de eigenaren een einde. Toen in het laatst van de vorige en de aanvang van deze eeuw Bloemendaal zich tot forensenplaats ontwikkelde door exploitatie van de gronden van voormalige buitenplaatsen en begonnen werd met de aanleg van wegen in het z.g. Bloemendaalse Park en andere delen van de gemeente, stelde de raad voorschriften vast waaraan men zich betreffen de breedte van rijweg en voetpad, beplanting, waterafvoer enz. te houden had. In die z.g. bouw- en wegenplannen kwam tevens de bepaling voor, dat de wegen na hun vol tooiing door de exploitanten aan de gemeente moesten worden overgedragen. De eerste wegen, welke op deze wijze aan de gemeente overgingen, waren in 1888 die in het Bloemendaalse Park. Eveneens werd in die tijd aangevangen met de overname van openbare wegen, die in particuliere handen waren. In de laatste vijftig jaren zijn vrijwel alle wegen eigendom van de gemeente geworden. Slechts 18 van de 210 openbare wegen zijn thans, hetzij geheel of gedeeltelijk, daarvan nog uitgesloten. Deze wegen zijn in de wijk Bloemendaal: Everts- laan, Schroeder van der Kolkweg, Krullenlaan (het onver harde gedeelte) en Hoge Duin en Daalseweg (gedeelte van ongeveer 80 m westelijk van de Lonbar Petrilaan tot huize „Bethanië" met 10 m brede berm); in de wijk Overveen: Tetterodeweg (gedeelte langs de Haarlemse Waterleiding), Weg langs de Zanderijvaart, Visserspad, Elswoutslaan ged., Duinvlietspad, Duinlustweg ged.; in de wijk Aerdenhout: Bentveldsweg (gedeelte van Duinlustweg tot Mr. Enschedé-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 118