120 strooid met fijn grind of schelpen. Doch reeds in 1926 begon men de spramex te vervangen door „topeca", evenals spramex een product volgens samenstelling van de Bataafse Petroleum Maatschappij. Dit materiaal, voornamelijk be staande uit duinzand, grindzand, asfalt en cement, dat werd aangebracht op een onderlaag van puin, ging de gemeente al spoedig zelf maken. Voor de bereiding van deze wegspecie kocht de gemeente een mengmachine, terwijl tevens de aan schaffing van een motorwals noodzakelijk was. Gedurende de eerste twee jaren stond de mengmachine op verschillende plaatsen, maar in het najaar van 1928 kwam voor haar op stelling een nieuw gebouw aan de tegenwoordige Brouwers- kolkweg gereed. Enkele jaren later verrezen hier alle werk plaatsen, garages enz. van Publieke Werken en in 1936 ook het administratiegebouw van deze dienst. Al deze gebouwen zijn opgetrokken van de straatstenen, die wegens asfaltering van de rijwegen waren vrijgekomen. De eerste weg, welke van een topecadek in 1926 werd voor zien, was de Vogelenzangseweg. Behalve bestaande kregen ook nieuwe wegen een topecaverharding. Ongeveer in 1950 werd de verharding van de rijweg met topeca door een met asfaltbeton vervangen, omdat dit laatste een stabieler wegdek geeft en beter bestand is tegen de wiel- drukken van het steeds toenemend aantal motorvoertuigen. Bovendien heeft het niet het nadeel van topeca, dat bij nat weer glad was. Werkzaamheden in verband met de asfal tering der wegen geschiedden toen niet langer in eigen beheer. Thans zijn vrijwel alle rijwegen geasfalteerd. De voetpaden werden omstreeks 1923 met sintels verhard. Sommige o.a. in het Bloemendaalse bos, met huisafval afge dekt met grindzand. De voet- en rijwielpaden zijn nu óf betegeld óf van een ander soort verhardingsmateriaal voor zien. Door de sterke toename van het aantal auto's gedurende de laatste jaren is men er ook hier toe overgegaan om, waar mogelijk en nodig, parkeerhavens langs de rijwegen aan te leggen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 122