126 nieuwe verordering op de heffing van sproeigeld, besloot toen voortaan de helft van de totale kosten van wegbesproeiing voor rekening van de gemeente te nemen. Het sproeigeld werd geheven van de bewoners van de langs de te besproeien weg gelegen percelen. De bijdrage voor iedere besproeiing, waaronder verstaan werd het behoorlijk nat maken van de weg, bedroeg een halve cent per 5 strekkende meters halve weg. Percelen van minder dan 5 m breedte aan de wegzijde waren vrijgesteld en die welke zich over meer dan 150 m langs de weg uitstrekten, werden voor dat meerdere niet in aanmerking genomen. De besproeiing in 1884 geschiedde vanaf de grens der gemeente aan de Zijlweg tot aan de laan voorbij „Aelberts- berg", dus op de Zijlweg, Bloemendaalseweg, Kerkbuurt, Kennemerweg tot aan de Dennenweg, voorts op de weg van het gemeentehuis tot „Elswoutshoek" (Korte Zijlweg) en ten slotte op de Korte Kleverlaan tot aan het huis van Kramer, perceel Kleverlaan 3 (tegenover de herberg ,,De Knip"). De langs die wegen geplaatste pompen dienden voor het vullen van de waterwagens. De uitkomsten over 1884 bleken niet te beantwoorden aan hetgeen men er zich van had voorgesteld. Het totaal der kosten met inbegrip van de gemaakte werken bedroeg over dat jaar f 1.890,een aanmerkelijk hoger bedrag dan was geraamd, terwijl het geheven sproeigeld slechts f294,04 had opgebracht. Niettegenstaande een sluitende begroting over het dienstjaar 1884 tot een totaal van rond f41.000, meende de raad tot tariefsverhoging te moeten besluiten. Met ingang van 1885 werd het tarief in plaats van een halve op een hele cent per 5 m halve weg gebracht. Nog eenmaal vond tariefswijziging plaats en wel in 1899, waarbij de lengte van de percelen langs de weg van 150 m op 100 m werd bepaald. Van 1885 tot en met 1900 brengt het sproeigeld ongeveer de helft van de werkelijke kosten op, waarvan de bedragen liggen tussen rond f 500,a f600,In volgende jaren over treft de belastingopbrengst zodanig de helft der kosten, dat de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 128