130 zijn bestemd. Het bijplaatsen van een nieuwe lantaarn kostte toen ongeveer f27,In de dorpen Bloemendaal en Over- veen branden dan 100 lantaarns. De eeuwwisseling brengt een grote ommekeer in de straat verlichting, omdat men toen reeds hier maatregelen ging treffen tot het electrisch verlichten der wegen. Men schakelde dus in deze gemeente ineens van petroleum op electriciteit over, want alleen het dorp Vogelenzang heeft gasverlichting gekend. Het was in 1899 dat de N.V. „Eerste Nederlandsche Electriciteits Maatschappij" (E.N.E.M.) te Amsterdam voor f27.600,de stoomgarenfabriek van Bispinck-Kundert met bijbehorend erf aan de Korte Kleverlaan te Bloemendaal kocht en concessie kreeg voor de huis- en straatverlichting, voor welk doel zij in de fabriek een eigen station stichtte. De eerste wegen, die door de ENEM van een electrische ver lichting zijn voorzien, waren die in het Bloemendaalse Park. In het najaar van hetzelfde jaar ontving de Maatschappij vergunning voor het leggen van leidingen voor electrische stroom, voor zoveel Bloemendaal betreft in: de Bloemen- daalseweg met Kerkbuurt tot „Wildhoef", de Zomerzorger- laan tot de Koepellaan, de Boslaan, de Korte Kleverlaan en de Beeklaan (thans Busken Huetlaan) en voor wat Overveen aangaat in: de Bloemendaalseweg, het Binnenpad, de Tette- rodeweg tot aan het stationsgebouw, de Zijlweg en de Korte Zijlweg tot „Elswoutshoek". Behalve langs het Binnenpad moest de concessiehoudster zorg dragen voor de verlichting van vorengenoemde wegen. Krachtens een in juni 1900 met de Maatschappij gesloten contract werd het gemeentehuis aan de Korte Zijlweg eveneens electrisch verlicht. Dat de nieuwe verlichting nog lang niet ideaal was, blijkt wel hieruit, dat men die als „gloeiende spijkers" aanduidde. Toen in 1904 de ENEM overging aan de in dat jaar opge lichte Kennemer Electriciteits Maatschappij (K.E.M.), ontving deze de concessie voor stroomlevering, dus ook wat Bloemendaal betrof. Op 1 januari 1917 nam het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland de KEM over. Lange tijd is de hoofdadministratie van het PEN in de voormalige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 132