131 garenfabriek van Bispinck-Kundert gevestigd geweest. In 1935 betrok het PEN een nieuw gebouw aan de Ign. Bis- pincklaan te Bloemendaal. Zelfs als in 1906 en volgende jaren de petroleumverlichting hier en daar nog enige uitbreiding ondergaat, wordt inmiddels de oude verlichting op verscheidene wegen in Bloemendaal, O verveen en Aerdenhout door een electrische vervangen. In 1910 in dat jaar neemt men proeven met Philips- lampen branden in die wijken 437 electrische lampen. Bloemendaal en Overveen tellen dan nog 28 petroleum- lantaarns, Aerdenhout en Vogelenzang elk 23. Doch drie jaren later worden alle nog aanwezige petroleumlampen in de gemeente, Vogelenzang niet medegerekend, voor elec trische verwisseld. Slechts aan de Marselisvaart brandt nog één petroleumlamp, maar ook die maakt in 1915 voor een electrische plaats. Intussen heeft ook Vogelenzang een moderne verlichting gekregen en wel door middel van gas. Met de gemeente Heemstede was door Bloemendaal in 1913 een contract afge sloten voor de levering van gas, zowel voor de openbare ver lichting als voor huishoudelijk gebruik. Voor de straat verlichting werden in Vogelenzang dezelfde lichtpalen ge plaatst als die in Heemstede in gebruik waren. In de eerste jaren brandden er in die wijk 56 gaslantaarns. Tot 1939 heeft Vogelenzang deze soort straatverlichting gekend; toen deed ook daar de electrische verlichting haar intrede. Dat dit geschiedde tot grote voldoening van de inwoners bleek uit het feit, dat zij de nieuwe verlichting met enige feestelijkheid wilden ontsteken. Helaas verhinderde de juist in die tijd afge kondigde mobilisatie dit voornemen. Het was enkele jaren vóór 1930 dat men hier de ijzeren lantaarnpalen door granito masten verving. Deze hadden het voordeel weinig of geen onderhoudskosten te vragen, maar betekenden geen verfraaiing van het wegbeeld. Vandaar dat men uit landschappelijke overwegingen bij de normalisatie van de Zand voor terweg in de veertiger jaren ze met wilde wingerd liet begroeien. Al enige jaren wordt weer de voorkeur

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 133