ELSWOUT IN BEELD De noordwand van de bestuurskamer in het gebouw dat onze vereniging tot zetel strekt, werd gesierd door een suite van vier gekleurde etsen met Frans onderschrift, uit omstreeks 1800, voorstellende gezichten in de buitenplaats Elswout bij Overveen. Ze werden vervaardigd door het driemanschap: Van Drielst, Gats en Schwegman, en verkrijgbaar gesteld bij C. S. Roos te Amsterdam. De fraai ingelijste etsen werden onzer vereniging gelegateerd door C. J. Gonnet, gemeente archivaris van Haarlem, die in deze stad op 7 februari 1926 overleed. Veel van wat in de 18de en begin 19de eeuw in Haarlems omgeving locaal belangwekkend was, is door mannen als Andriessen, Van Drielst, Fokke, Goll van Franckenstein, Ouwater, Milatz, Van Noorde, Numan, Schwegman, Vinkeles e.a. op de plaat of op het papier gebracht. Zij vergenoegden zich met de nauwgezette weergave van de paisibele wereld van eigen tijd h Hun onderwerpen vonden zij menigmaal op of in de directe omgeving van Elswout. Bij onderzoek op gans ander terrein bleek dat Elswout ook overigens voor Schwegman geen terra incognita was en dat hij er vaak moet hebben verkeerd. Hendrik Schwegman werd in 1761 in de omgeving van Haarlem geboren als zoon van Gerrit Schwegman en diens echtgenote Charlotta Dorothea Schutz. Zijn moeder was de zuster van Frederik Ulrich Schutz, Elswout's „Mr Hovenier", door Numan „Directeur des Jardins et des Bois' genoemd. Als Gerrit Schwegman jong sterft, wordt Schutz over diens kinderen Hendrik en Catharina Elisabeth tot voogd benoemd. Hendrik was een leerling van P. van Loo. Hij muntte uit in het tekenen en schilderen van bloemen en werkte voor de Haarlsemse bloemisten, in het bijzonder voor George Voorhelm Schneevoogt die een groot folio-plaatwerk bij intekening uitgaf onder de titel: „Icones plantarum rariorum". De afbeeldingen dier zeldzame bloemen en planten werden door Schwegman in het koper gebracht

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 138