137 en gekleurd 2. In 1816 overleed hij te Haarlem aan de gevol gen van drankzucht 3. Een belangrijk aantal werken van de hiervoor genoemde kunstenaars was in de eerste helft der 19de eeuw in het bezit geraakt van Mr. J. T. Bodel Nijenhuis te Leiden die een grote topografische belangstelling had. In die tijd was L. J. F. Janssen conservator van het Rijksmuseum van Oudheden aldaar. Zijn broer J. J. Janssen was, na zijn theologische studiën te hebben volbracht en na vervolgens enige jaren commies-griffier en rentmeester te Zevenaar te zijn geweest, in 1847 rentmeester van Elswout geworden. Door tussen komst van zijn broer wist hij van Mr. Bodel Nijenhuis voor de Heer Willem Borski II een grote collectie gravures, teke ningen en prenten op Elswout en omgeving betrekking heb bende, te verwerven. In zijn kasboek noteert Janssen op 17 November 1867 Aan de Heer Bodel Nijenhuis te Leiden voor teekeningen en platen van Elswout f 12, Voor kosten van inpakking en vracht f,45 Nu het behoud van Elswout als Kennemer buitenplaats verzekerd is, is het een zaak van het grootste belang dat deze voor de topografie van het landgoed en omgeving unieke en kostbare verzameling in haar geheel bewaard blijft bij het daartoe behorende archief. Vrijland (1) H. P. Baard, in: Met Gornelis van Noorde door Haarlems vermakelijke landsdouwen, 1959. (2) Dr. E. H. Krelage, in Jb. Haerlem 1940, blz. 81 e.v. (3) Niederlandisches Künstler-Lexicon II, blz. 595.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 139