OSCAR MENDLIK Radrancz (Hongarije) 23 Juni 1871Aerdenhout 9 Februari 1963 Velen in den lande en vooral velen in Kennemerland zijn de gelukkige bezitters van Zeestukken of Familieportretten geschilderd door den sympathieken, van oorsprong Hon- gaarschen Schilder Oscar Mendlik, die in Februari van dit jaar op zijn mooie villa „Erdölak" overleed. Ofschoon pas na den tweeden Wereldoorlog als Nederlander genaturali- zeerd woonde hij reeds sinds 1901 in ons land, waar een groote vriendenkring het heengaan van dezen jong van hart gebleven negentigjarige betreurt. Een korte levensschets van dezen vriendelijken man, ontleend aan den Catalogus van de ter gelegenheid van zijn 90sten verjaardag in Juni 1961 gehouden tentoonstelling van zijn werk in de zalen van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam, waar velen hem terecht warm gehuldigd hebben, moge hier volgen. Zoon van een leeraar in de wiskunde aan het gymnasium van zijn geboortestad deed hij daar in 1890 eindexamen. Het teekentalent, dat hij van zijne moeder geërfd had deed zijn ouders besluiten hem reeds vanaf zijn 12de jaar teeken- lessen te laten geven, zoodat hij na zijn voltooide gymnasium opleiding werd toegelaten als leerling successievelijk van de Teeken-academie te Buda-Pest, waar hij de acte Middelbaar teekenen behaalde, en bij de Akademie voor Monumentale Kunsten, waar hem de Prix de Rome voor schilderkunst ten deel viel. In het jaar 1892 maakte hij in zijn vacantie een bootreis op de Adriatische Zee. De kleurenpracht van zee en steile rotskust, maakten een zoo diepen indruk op hem dat van toen af aan zijn besluit vaststond om schilder van de zee te worden. Maar eerst wilde hij zich grondig in het schilderen bekwamen met gebruikmaking van zijn Prix de Rome die het hem mogelijk maakte in de laatste jaren van de 19de eeuw een atelier en woonvertrek in Rome te betrekken in het Pa-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 13