HAARLEMS MONUMENTENZORG IN 1963 Het onderzoek van de nog in onze stad aanwezige Middel eeuwse woonhuizen is dit jaar voortgezet. Uitgebreide onder zoekingen zijn verricht in de voormalige Bank van Lening. Daarbij is komen vast te staan, dat dit gecompliceerde ge bouw door verschillende uitbreidingen en verbouwingen gegroeid is uit een voornaam woonhuis, dat op omstreeks 1450 mag worden gedateerd. Wij hopen op de bouwgeschie denis van dit zeer belangrijke complex, dat een van de voor naamste middeleeuwse gebouwen van Haarlem vormt, nog uitvoeriger terug te komen. In de loop van dit verslagjaar is een achttal restauraties voltooid. Het tot pakhuis gedegradeerde perceel Spaarne 31 werd ingrijpend hersteld, waarbij de eerste en de kapverdieping tot een woning werden ingericht. De wijziging van de voor gevel die hiervoor noodzakelijk was, is door de architecten op een alleszins toelaatbare wijze uitgevoerd. Het pand vormt nu weer een aanwinst voor het stadsbeeld aan het Spaarne (architecten: Brakel Buma). Tegenover het Proveniershuis, op het kleine pleintje dat gevormd wordt bij de uitmonding van de Gierstraat in de Grote Houtstraat, bevindt zich het perceel Grote Houtstraat 151. De voorgevel bezit een verhoogde kroonlijst uit de eerste helft van de 18de eeuw van een voor Haarlem karakteristieke vorm. Van dit huis is de top, die bouwvallig was, hersteld, waarbij onderdelen van de kroonlijst werden vernieuwd en de vensters van de oorspronkelijke ruitverdeling werden voor zien (architect J. van Brugge). De herstellingen aan het hofje genaamd Vrouwe- en An- thonie-Gasthuis, gelegen aan het Klein Heiligland, zijn vol tooid. Tijdens werkzaamheden, die voornamelijk hebben bestaan uit een consolidatie van de gebouwen en enkele

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 140