144 kende vorm. (leiding: de bouwkundige van het Grote- of St. Elisabeth's Gasthuis). Het perceel Nieuwe Gracht 7476, een pand van zeer grote afmetingen, vertoonde aan het metselwerk ernstige beschadigingen als gevolg van het roesten van blinde ankers. Deze beschadigingen zijn hersteld, waarbij tevens het voeg werk van de gevel vernieuwd werd (aannemer: W. Gardien). Ten behoeve van een uitbreiding van de kantoorruimte van het gemeente-archief zijn in aanbouwen aan de Janskerk enkele verbouwingen verricht. Daarbij werd een later in de Janskerk ingebroken deuropening weer gesloten en in de topgevel boven de leeszaal een venster in de oorspronkelijke vorm hersteld. Herstellingen aan de poorten van het pleintje bij de kerk zullen nog volgen (leiding: Openbare Werken, afd. Monumentenzorg). Het voorname huis Spaarne 58, in zijn huidige vorm da terend uit het laatst der 18de eeuw, zal worden hersteld. In de loop van het verslagjaar kwam daarvan de restauratie van de gang, met belangwekkend stucwerk uit de 17de en 18de eeuw, gereed. De voorgevel zal in 1964 volgen (aan nemer: A. J. de Rooij). De sprenkelinstallaties in de torens van de Nieuwe- en de Bakenesserkerk, waarmede deze gebouwen tegen brand worden beschermd, zijn door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebreid over beide kerk gebouwen. Voorts zijn deze installaties, wat de voorziening met bluswater betreft, van de waterleiding onafhankelijk gemaakt door het slaan van telkens twee diepwellen. De onderbrenging van pompen en verdere bedieningsapparatuur zal geschieden in een tweetal scherfvrije kelders, die door het gemeentebestuur van Haarlem worden bekostigd. De kelder bij de Nieuwe Kerk is voltooid, die bij de Bakenesserkerk is in uitvoering (leiding: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, afd. Bescherming van monumenten tegen rampen en oorlogs gevaar voor de installaties en Openbare Werken, afd. Monu mentenzorg, voor de kelders).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 146