147 zijn de vloer en het meubilair herzien. Daarbij zijn de waar devolle zerken, die al niet meer op hun oorspronkelijke plaats lagen, op weinig belopen gedeelten van de vloer gelegd, zodat zij niet alleen goed zichtbaar zijn, maar tevens de slijtage tot een minimum wordt beperkt. Tijdens de werkzaamheden zijn enkele schilderingen van vóór de Reformatie ontdekt: een beschadigd fragment, voorstellend de drie vrouwen aan het graf (Lucas 24, 10), alsmede daarnaast een ornamentale beschildering in en om een nis, die vermoedelijk als Heilig Graf heeft gediend. De restauratie van deze schilderingen moet nog ter hand worden genomen, terwijl het herstel van het orgel moet worden voltooid (architect: Y. Kok). Tenslotte is ook dit jaar voortgewerkt aan het herstel van het Hofje van Noblet (architect: Y. Kok). Het monumentenbezit van onze stad heeft dit jaar echter ook een drietal verliezen geleden. Ten behoeve van de sanering ten zuiden van de Raaks werden de uit de 17de eeuw daterende gebouwen van het Hofje van Gratie, waarin een zeer fraaie Regentenkamer was opgenomen, gesloopt. De afkomende materialen zijn door de afdeling Monumentenzorg van Openbare Werken zorgvuldig opgeslagen. Dit zelfde geldt voor de charmante klokgevel Jansweg 22. Dit, vermoedelijk in 1691 gebouwde huis, oudtijds bekend onder de naam ,,de Rozemarijntjes", moest wijken voor de sanering van het Stationsplein. In het perceel Grote Houtstraat 39 kwamen bij verbouwings werkzaamheden fraaie stucwerken aan het licht, die ver volgens vernietigd zijn. Hierdoor wordt gedemonstreerd, hoe ondanks alle inspan ningen, het aantal monumenten in onze stad nog steeds afneemt. Het belang van een beleid, dat er op gericht is, zoveel mogelijk van de oude bebouwing te behouden en te her stellen, wordt daardoor eens temeer aangetoond. Als een uiterst belangrijke bijdrage in die richting mag het in dit

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 149