HENRI FREDERIC BOOT 8 februari 18773 maart 1963 Met H. F. Boot is een bekende figuur weggevallen uit de Haarlemse samenleving. Bekend om zijn uiterlijke verschij ning, het gebogen hoofd, de onverzorgde kleding, de in latere jaren schuifelende gang. Meer terecht bekend omdat in hem de traditie van Haarlem als stad van schilders haar regelrechte voortzetting vond. Hij werd geboren in Maastricht, waar zijn vader Officier van Justitie was; zijn moeder was een Franijaise, van zijn grootvaders was de een professor in het Latijn en de andere schilder. Deze vier uiteenlopende gegevens lieten zich terug vinden in de persoonlijkheid van H. F. Boot, bij wie het schilderen, het „ingaan tot jezelf", heeft gezegevierd zonder dat de andere aspecten van zijn afkomst en opleiding zich ooit hebben verloochend. In Rotterdam, waarheen zijn ouders verhuisd waren na een aantal jaren in Breda te hebben gewoond, volgde hij van 18901895 het gymnasium (waar hij o.a. les kreeg van J. H. Leopold), deed daarna staats examen en liet zich in Leiden inschrijven als student in de klassieke letteren. Na twee jaar evenwel brak hij deze studie af en koos definitief voor een loopbaan als schilder. Bij het toelatingsexamen voor de Academie werd hij afgewezen, wat hem niet belet heeft zich te ontwikkelen tot een schilder die tijdens zijn leven al school maakte en, naar het zich laat aanzien, werk van aanzienlijke en blijvende betekenis heeft nagelaten. Kenmerkend voor hem is dat hij ook in zijn schilderen het denken een belangrijke rol toekende; hij gaf het intellect voorrang boven de intuïtie en was uit op kennis, die hij van dag tot dag in een allesbehalve gemakkelijk leven verwierf. Voor zijn vrienden en leerlingen opende hij daardoor in meer dan één opzicht een wijd vergezicht: letterlijk op de daken van Haarlem, uit een bovenvenster van zijn huis aan het Klein Heiligland, figuurlijk op een leven waarin hij bezonnen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 15