JAN WIEGMAN 11 februari 188420 september 1963 Jan Wiegman is geboren te Zwolle op 11 februari 1884 en overleden op 20 september 1963 te Heemstede. Zijn vader was hoofdonderwijzer te Zwolle maar vertrok later naar het dorp Spierdijk, daarna naar Amsterdam. Van de vijf kinderen wasjan de oudste. Reeds op negenjarige leeftijd gaf hij blijken van tekentalent en maakte portretten van goed gehalte. Tekenen was zijn lust en zijn leven, maar het duurde jaren, alvorens hij zich geheel kon geven aan de kunst. Als jongen kwam hij in de leer bij de boekhandelaar en uitgever Stumpel in Hoorn. Hier opende zich de wereld, die later bepalend voor hem zou worden. De illustratie van boeken enz., kennis van talen was hem hierbij een nood zakelijkheid. Door het vertrek van de familie naar Amsterdam kwam hij in de kunsthandel „Frans Buffa en Zn." als verkoper van kunstwerken. Het contact met kunstenaars verruimde zijn blik op de kunst. Over deze periode gaf hij later boeiende lezingen. Het moment was gekomen, dat hij contact zocht met uitgevers en zodoende begon hij te illustreren. De zo bekende „zwart-witjes" voor schoolboeken zijn nog aan velen bekend. Hij illustreerde sprookjes, door hem zelf geschreven en maakte gedichten: zijn weg was bepaald. Voortdurend hield hij contact met de natuur, tekende landschappen en mensen en kreeg naam als tekenaar. Het huwelijk bracht hem vele kinderen en zorgen, maar door zijn werkzame geest heeft hij zijn taak ridderlijk vol bracht. Zijn woonplaats Heemstede, waar hij jaren woonde bracht hem spoedig in contact met het Haarlemse kunstleven, waar hij als lid van de vereniging „Kunst zij ons doel" naar model

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 25