30 zweem van haast of gejaagdheid was hem daarbij vreemd. In een maatschappij welke zich, vooral gedurende de na oorlogse jaren, op drastische wijze verjongt en waarin een nieuw geslacht de steun der omstandigheden ondervindt bij het verwezenlijken van zijn idealen, wordt aan de rechter geen altijd gemakkelijke taak gesteld. Mr. Raedt had de wil om in de hedendaagse situatie als rechter te doen wat hij maatschappelijk noodzakelijk of gewenst achtte. Voor hem was de praktijk van het leven belangrijk. Hij was humaan van oordeel, pretentieloos en toch waardig van optreden. Hij wist vrienden te verwerven onder mensen van sterk uiteen lopende rang, stand of religie. In een grote levenskring was hij gelukkig. Rechterlijke ambtenaren plegen in ons land in het alge meen ten opzichte van het openbare leven een wat terug getrokken houding aan te nemen. Veelal wordt dit als wen selijk beschouwd. Dat echter een man van bijzondere eigen schappen die reserve geenszins volstrekt behoeft in acht te nemen, heeft Mr. Raedt bewezen. Zijn plaats is dan ook niet voldoende gekarakteriseerd indien men alleen vermeldt dat het grootste gedeelte van zijn loopbaan uit het Kanton rechterschap bestond. Zijn talloze activiteiten daarbuiten te releveren is nauwelijks mogelijk. Hier worde volstaan met er enkele te noemen. Nauw verbonden met zijn ambt was het lidmaatschap der Kamer van Toezicht over de Notarissen en de Candidaat- Notarissen in het Arrondissement Haarlem, waartoe hij door de Minister van Justitie werd benoemd. In het hoofdbestuur van de Kring van Kantonrechters had hij lange jaren zitting. Zijn woord had er gezag. Er zijn er die hun houding ten opzichte van de medemens bepalen op grond van eigen positie en anderer rang. Van Mr. Raedt ging uit een open genegenheid voor mensen en men selijke waarden. Voor wie in moeilijkheden verkeerde, poogde hij de hardheden des levens te verzachten. Het was dan ook als vanzelfsprekend dat hij in 1937 toetrad tot het bestuur der afdeling Haarlem van het Nederlands Genootschap tot

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 32