34 Op het eind van de 16de eeuw, vooral na de val van Ant werpen (1585), zijn vele Zuid-Nederlanders om der wille van het geloof naar het noorden uitgeweken. Waarschijnlijk hebben zich toen ook vele Lutheranen uit de omgeving van Antwerpen gevoegd bij hun geloofsgenoten van Duitse oor sprong, die wegens gebrek en onlusten in hun vaderland dit verwisseld hadden voor het in bloei steeds toenemende Haar lem. Bekend is, dat een aantal blekers uit Goch en omgeving, waar ook invallen van Spaanse troepen waren, zich ten westen van Haarlem aan de voet van de duinen hebben gevestigd, gelijk hun vakgenoten uit Vlaanderen. Omstreeks 1590 zien wij hier in Haarlem dan ook werkelijk een Lutherse gemeente, die, blijkens een bericht in het archief der Lutherse gemeente te Amsterdam, toen een vaste zieken trooster had, zekere Adriaan. Een eigen predikant had men aanvankelijk echter nog niet, doch af en toe kwam een predi kant uit Amsterdam, later een van de Leidse gemeente in Haarlem preken. Het bekostigen van een eigen predikant viel immers de gemeente nog te zwaar, want, zoals in een brief aan de Amsterdamse gemeente, die men om finantiele steun daarvoor verzocht, in 1597 gemeld wordt, bestond de gemeente te Haarlem wel uit „een goet getal van vroome, eerbare Christenen, onder welcke oock ettelycke personen van qualiteyt, een burgemeester ende der stadt president, item noch een voornaem jurist, maer eylacie, het meerendeel der (ongeveer 100) toehoorders sijn van cleynen middel" 5. Wanneer men aldus in 1604 Bernard Muyskens als predikant aanstelt op een salaris van f 100,'sjaars, op voorwaarde, dat hij te Haarlem zal wonen, moet men toelaten, dat hij tevens Leiden en 's Gravenhage bedient. Na deze wordt in 1606 Nicolaas Wiering als predikant, speciaal voor de Haar lemse gemeente aangenomen op een tractement van f 400, waarvan Amsterdam de helft betaalt. Een eigen kerkgebouw bezat men ook nog niet. De samen komsten werden gehouden buiten de Houtpoort. Dit kan niet de oude Geuzenschuur aan de Baan geweest zijn, zoals Ds. Drijver veronderstelt, daar deze reeds in 1567 moest

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 36