35 worden afgebroken. Waarschijnlijk waren deze samen komsten ten huize van een der lidmaten, mogelijk in een der vele herbergen, die doorgaans buiten de stadspoorten werden gevonden. Eerst in 1613 zien wij een der eerste handelingen, welke geleid hebben tot het bezit van een eigen kerkgebouw. Im mers in 1613 worden enige goederen in de Witte Herensteeg (tegenwoordig Witte Herenstraat), bestaande uit een tuin, ingaande met een poort, met een huizinge met een waterput daaraan, voor 1600 Kar. gld. aangekocht van zekere Symon Jansz. Busschaert. De overdracht geschiedde op 21 maart 1613 6, niet aan de Lutherse gemeente zelf, maar aan een van haar voorstanders, Jan Pompe. In het archief van de Lutherse gemeente is door deze transportbrief een acte van 8 november 1619 7 gestoken, waarbij Susanna Tierenteyns, weduwe van Jan Pompe, verklaart, dat het transport van 21 maart 1613 wel is waar op naam van haar echtgenoot was gesteld geworden, maar dat deze huizinge en tuin aange kocht waren „ten behoeve van de gemeente van de confessie van Augsburch, die men Luterse noempt, ende by denselven tot eenen beede oft diensthuyse geapproprieert, die oock de penningen voor de coope vandyen belooft ende besorgt hebben, sonder dat de voors. haren man die uyt syne eygen middelen eenichsins voldaen ofte betaelt heeft, uytgesteecken dat hy daertoe geschoncken ofte voldaen heeft". Zij doet dan ook voor zich en haar erfgenamen afstand van het recht op de ze aankoop. Blijkens het opschrift „in dorso" op de grosse van deze beide acten is dit het erf geworden „daer de kerck op staet". In het archief van de Lutherse gemeente te Haarlem staat aangetekend, dat de eerste steen voor deze kerk gelegd zou zijn op 11 februari 1614 en dat de kerk op 9 februari 1615 voltooid was. Allan 8 vertelt, dat de Lutheranen reeds in juni 1581 enige kleinere gebouwen benevens de toen nog aanwezige kerk van het kort te voren opgeheven klooster der Witte Heren van de stedelijke regering aankochten. Ook De Koning meldt9, dat de Luthersen de kerk van het voormalige klooster kochten,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 37