37 Maar ook hiermede waren de moeilijkheden nog niet van de baan. De proost Jan Lap vooral was een lastig heer, die niet alleen allerlei eisen deed wegens verloren gegane kerke lijke sieraden, maar ook de geldigheid van de overeenkomst van 1563 ontkende en alle vroegere bezittingen van het convent terugvorderde. Dit liep uit op een proces voor het Hof van Holland, waarbij het Gasthuis veroordeeld werd tot een uitkering aan de proost voor het doen van de nodige reparatiën. Echter nog meer moeilijkheden deden zich voor, vooral toen, na de brand van 1576, waarbij ook het Gasthuis, toen maals gelegen tussen Grote Houtstraat, Verwulft en Koning straat, geheel verwoest werd, van uitkeringen aan de proost geen sprake meer kon zijn. Het besluit van de Staten van Holland van 25 mei 1577 om aan de stad Haarlem, als vergoe ding voor de schade gedurende het beleg geleden, alle ker kelijke goederen te gunnen, bracht evenwel grote verandering. De stad legde beslag op het klooster en zond de proost naar Mariënwaard terug. Op 12 juni 1581 werd een begin gemaakt met de verkoop van de gebouwen en erven van het voormalige klooster, ge legen aan Witte Herenstraat, Magdalenastraat en Stadsvest, voor kustingsbrieven, die tezamen een jaarlijkse rente van 182 pnd. 6 st. opbrachten 10. De verkochte partijen waren 16 in getal, waarvan de eerste 9 gelegen waren in de Witte Herenstraat (nr. 9 op de hoek van Witte Herenstraat en Magdalenastraat), de nrs. 1012 in de Magdalenastraat en nrs. 1316 aan de Stadsvest, thans Kinderhuisvest, waarvan nr. 16, de meest zuidelijke, de gewezen proostdij was. Het in 1613 door Jan Pompe van Symon Jansz. Bus- schaert aangekochte perceel moet een deel geweest zijn van partij nr. 1, op 12 juni 1581 verkocht aan Jacob Steyn Augusteyns tegen een jaarlijkse losrente van 19 gld. 10 st. voor de stad en bevattende een huizinge met boomgaard. Uit de belendingen is op te maken, dat deze boomgaard wel haast het gehele onbebouwde middenstuk moet hebben uit-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 39