41 waarvan de ingang in de Grote Houtstraat door een lange gang met de kerk is verbonden. Rooms-Katholieken hadden hun schuilkerken dikwijls op moutzolders van brouwerijen („De drie Klaveren" en „De vier Heemskinderen" aan het Spaarne en de latere Oud-Katholieke kerk in de Koksteeg, die eerst de statie St. Anna en Maria was), daar deze moeilijk vindbare tussenverdiepingen bezaten, waarheen de priester gemakkelijk kon vluchten, als men bij de dienst overvallen werd. Er waren namelijk ordonnantiën tegen „Paapsche stouticheden", maar doorgaans kwam men bij dergelijke overvallen er met een boete af en waren de vervolgingen hier te lande dus zeer mak vergeleken bij wat in andere landen tegen aanhangers van niet-officiële kerkgenootschappen bedreven werd. De Lutheranen hebben trouwens zeker niet over molesta ties te klagen gehad en blijkens de acten van 1619 en volgende jaren, waarin zij openlijk als rechthebbenden van hun huizen en gronden genoemd worden, is hun van overheidswege bij de uitbreiding van hun bezittingen in de Witte Herenstraat niets in de weg gelegd. Nieuwe aankopen immers hebben het terrein van de Lu therse kerk aldaar steeds vergroot. Op 21 dec. 1633 19 transporteerde Lrans van den Broecke aan de ouderlingen van de „Martijnse Kercke" te Haarlem ten behoeve van die kerk voor 462 Car. gld. een huis en erf, met de „bruikwaar" van een poort daarbezijden, in de Witte Herenstraat, afkom stig van het Witte Herenconvent en belast met 30 st.'sjaars aan de stad. Dit is het perceel, dat in 1613 nog eigendom was van Pieter Joosten en dat door zijn weduwe op 1 jan. 1626 20 op Lrans van den Broecke was overgeboekt. In de acte van 1626, zowel als in die van 1633 worden voorwaarden opgenomen over de gang of poort, die uitkwam in de Witte Herenstraat, o.a. dat die op een breedte van 4 voet moest worden gehouden „omme bij de Martinisten ende anderen daerdeur ende over te gaen". Later heeft de Lutherse gemeente ook aan de overzijde van de Witte Herenstraat een aantal huizen verkregen, zowel

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 43