43 hebben. Zekere Frans Dircksz. timmerman verklaart op 16 maart 1648 in het geheel 2000 gld, ontvangen te hebben voor een werk, dat hij in april 1647 had aangenomen en waarvan het bestek bijgevoegd is. Het betrof „in plaetse van de solder te maken onder ider kap een gewelft". Willem Evertsz. koperslager heeft op 3 sept. 1647 aan de kerk een nieuwe kroon geleverd van 16 armen en met 3 schilden, en daarvoor op 20 okt. 122 gld. 14 st. 6 penn. ontvangen, daar de kroon 144 3/8 pond woog en met 17 st. per pond betaalde. Uit enige andere bestekken, klaarblijkelijk ook uit deze jaren, betreffende het hout- en metselwerk aan de Lutherse kerk, kan opgemaakt worden, dat men bezig was deze kerk grondig te restaureren. Zoveel mogelijk maakte men daarbij gebruik van het oude materiaal. Het maken van de twee gewelven boven de twee reeds bestaande zolders is wel de grootste verandering en daaruit kan besloten worden, dat de kerk uit twee beuken bestond. Dat er twee gewelven zijn geweest, kon de architect, de heer J. Brouwer, nu nog constateren aan de uithollingen in de erboven gelegen kap- balken, die de kruin van de houten gewelven aangeven. Inderdaad zien wij een dergelijke kerk afgebeeld op de figuratieve plattegrond der stad Haarlem van Romeyn de Hooghe van 1688; op die uit de atlas van Blaeu, de platte grond van Pieter Wils van 1646, ontbreekt de kerk geheel en is het terrein tussen de huizen van het voormalige klooster langs Witte Herenstraat, Magdalenastraat en Stadsvest als bestaande uit verschillende tuinen aangegeven. Op de kaart van Romeyn de Hooghe echter ziet men boven de beide beuken zadeldaken in de richting west-oost lopen. De ver binding tussen beide daken en de muur met de drie boog ramen, die de graveur daaronder heeft afgebeeld, heeft vermoedelijk aan de oost- en niet aan de westzijde van de kerk gezeten. De vorm van deze kerk doet denken aan een middel eeuwse kloosterkerk, een z.g.n. hallekerk. Ook de kerk der Dominicanen, waarvan men een gedeelte van de grondvesten onder en bij het Stadhuis heeft teruggevonden, was een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 45