45 de Magdalenastraat, gelegen tegenover het Pesthuis (toen het voormalige Magdalenaklooster aan de noordzijde van die straat). In de transportacte 27 komen bepalingen voor betref fende de gemeenschappelijke gang of poort, die blijkens een vroegere acte 28 uitkwam in de Magdalenastraat. Deze gang is klaarblijkelijk de vroegere achteruitgang van de klooster kerk in die straat, hiervoor genoemd als te behoren bij perceel nr. 10, en zou tot 1888 de toegang vormen van het Lutherse hofje, waarvan de oudste huisjes tegen de noordzijde van de kerk zijn aangebouwd. Het is mogelijk, dat de bouw van deze huisjes, bestemd voor arme, oude vrouwen, al reeds spoedig na of misschien zelfs tegelijk met de bouw van de Lutherse kerk is aangevangen, maar de andere huisjes van dit hofje, namelijk die aan de kant van de Magdalenastraat, stammen uit de tijd na de aankoop van het huis met de grote, schone tuin aldaar, welke tuin, nog een overblijfsel van de oorspron kelijke kloostertuin, toen de hof van het hofje werd29. Uit een aantal huurcontracten van 28 december 1684 voor een 9-tal huisjes op de „Kerckeplaets", welke elk voor f20, per jaar aan verschillende vrouwen verhuurd werden, zou men kunnen concluderen, dat deze huisjes oorspronkelijk niet gratis ter beschikking gesteld werden en dat zij dus eerst daarna het karakter van een hofje hebben gekregen. Een lijst van eigendomsbewijzen uit 169 6 30 noemt o.a. een brief van de plaats aan de noordzijde van de kerk, „nu genaemt het hofje", zodat mag aangenomen worden, dat het dus in dit jaar reeds het karakter van een hofje had. Op het eind van de 17de eeuw heeft de Lutherse gemeente te Haarlem een tijdperk van bloei doorgemaakt, wat blijkt niet alleen uit de bewoordingen „een volkrijke gemeente", welke door de zustergemeente te Leeuwarden op 31 juli 1681 in een brief met verzoek om een gift tot opbouw van haar kerk wordt gebezigd, maar ook uit de aanwas van de bezittingen. Behalve die in de Witte Herenstraat bij de kerk, welke in 1681 en 1690 nog waren uitgebreid 31, bezat de gemeente ook verschillende huizen elders in de stad, in de Vogelkoop- steeg, Zuiderstraat, Zijlstraat, op de Kraaienhorstergracht

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 47