46 (tegenwoordig Nassaulaan), Voldersgracht en het Sand (nu Grote Markt) 32. Het is ook in deze tijd, dat de administratie wat uitvoeriger wordt; kerkeraadsnotulen zijn uit die tijd eveneens bewaard gebleven, maar ook daarin is over het kerk gebouw weinig te vinden. In het begin van de 18de eeuw werd deze bloei teniet gedaan door een betreurenswaardige twist tussen de beide predikan ten, welke een splitsing in de gemeente ten gevolge heeft gehad 33. Immers een deel van de lidmaten 200 van de 400 scheidde zich in 1709 af als een afzonderlijke gemeente onder Ds. J. H. Manné, die ontslagen was, en kwam bijeen in een apart gebouw in de Klerksteeg (thans Bakenesserstraat), waar deze afgescheiden gemeente bleef bestaan tot 1724, toen Ds. Manné naar elders werd beroepen. In 1721 had de Lutherse gemeente in de Witte Herenstraat nog een nieuwe aankoop gedaan 34, namelijk van een huis en erf in de Magdalenastraat tegenover het Kinderhuis. Dit laatste gebouw was het voormalige Magdalenaklooster, later Pesthuis, dat sedert 1653 door de stad ingericht was voor arme, verlaten kinderen, vondelingen, e.d. Met deze nieuwe aankoop heeft de gemeente vermoedelijk wederom het hofje uitgebreid. Doch in de jaren 1727 en 1729 valt het op, hoeveel van haar huizen daar en elders in de stad door de Lutherse gemeente verkocht werden. Waarschijnlijk had men contan ten nodig om de schade, door de splitsing veroorzaakt, te boven te komen. Daar echter de afgescheiden leden langzamerhand weer voor de gemeente werden gewonnen en deze allengs opnieuw in bloei toenam, is men dit dieptepunt spoedig te boven gekomen, zeker gedurende de tijd, dat Ds. C. C. H. van der Aa, die in 1742 naar Haarlem beroepen was, hier het predik ambt bekleedde. Ds. Drijver immers noemt die tijd ,,het belangrijkste en gelukkigste deel" van de meer dan 300- jarige geschiedenis van de Lutherse gemeente van Haarlem 35, die toen c. 500 leden telde. Op initiatief van Ds. van der Aa is men ook tot de oprichting van een Lutherse school over gegaan 36, die aanvankelijk in de benedenverdieping van het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 48