47 kostershuis werd gehouden. Het geestelijk zowel als het maat schappelijk leven van zijn gemeentenaren ging hem zeer ter harte en hierdoor wekte hij ook hun belangstelling voor de materiele behoeften van de gemeente op, welke mocht blijken uit verschillende schenkingen en erflatingen, zowel voor de kerk, als voor diaconie en weeshuis. In 1745 schonk het echtpaar Lublink de thans nog aanwezige koperen lutrijn (lezenaar)voor de avondmaalstafel werd een damasten kleed ontvangen 37. Ook wist Ds. van der Aa, daar hij een graag geziene gast was bij de heren Burgemeesteren der stad, de weg om aan geld te komen, wat bij voorbeeld voor het weeshuis doorlopend van node was. In 1772 verkreeg hij verlof daarvoor ieder kwartaal aan de huizen der leden een schaalcollecte te laten houden. Dit kwam zeer te pas toen bleek, dat men op grote kosten zou komen voor het restaureren van de kerk, die hard achter uit was gegaan, al wat het ook niet zó erg, als Allan 38 vertelt, die meent, dat men haar in 1781 geheel heeft moeten afbreken. In 1776 werd, op klachten van de organist over de toestand van het orgel, een onderzoek ingesteld door de orgelmaker G. F. Batz te Utrecht, die tot een geheel nieuw orgel adviseerde. De hiertoe benoemde commissie, bestaande uit Ds. van der Aa en twee ouderlingen, constateerde bij nader onderzoek, dat ook de kerk zelf hard aan restauratie toe was wegens ontdekt bederf in de moerbalk 39. De commissie werd toen gemachtigd tot het maken van een ontwerp voor de verbouwing. Men wenste, dat daarbij de pilaren, die recht tegenover de preekstoel stonden, zouden worden verwijderd 40. De kosten voor de verbouwing hoopte men, behalve uit bijdragen van gegoede gemeenteleden, te kunnen bestrijden door het houden van een collecte bij de geloofsgenoten te Amsterdam. Hiervoor was echter de toestemming van de regering van die stad nodig, die weldra door een aanbevelend schrijven van de Haarlemse magistraat verkregen werd 41. De collecte werd in 1777 te Amsterdam gehouden en bracht ruim f 4600,— op. Het aldus verzamelde bedrag, waarbij nog giften kwamen van de Lutherse gemeenten te Leeuwar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 49