51 kleine kerkeraadskamer. Twee daarvan vertonen het inwen dige, gezien naar het westen met de preekstoel en naar het oosten met het orgel. De derde geeft het vooraanzicht van de kerk uit de Witte Herenstraat weer, daarvan afgesloten door een ijzeren hek, dat aan weerszijden toegangspoortjes heeft in een stenen muurtje. Tot het maken van dit hek was besloten in de kerkeraadsvergadering van 17 maart 1779. Boven het rechter muurtje uit verheft zich het hoge kostershuis daarachter is de voormalige kosterswoning zichtbaar. Achter het hek zien wij het kerkeplein; op de achtergrond de kerk met een aan weerszijden schuin oplopend dak, dat echter in het midden is afgeplat en dus een platte rand laat zien over de gehele middenbeuk. Vóór de vlakke voorgevel is een smalle uitbouw geplaatst, de ingangsportiek bevattend en met een schuin pannen dakje afgedekt. In de vlakken aan weerszijden van deze uitbouw zijn de boogramen op de eerste verdieping zichtbaar. De twee ramen, die zich, blijkens de afbeelding van het interieur oostzijde, aan weerszijde onder het orgel bevinden, zijn op die van het uitwendige van de kerk niet goed te onderscheiden. De tekeningen van het interieur laten goed zien, hoe het nieuwe plafond in de middenbeuk is aangebracht, alsook hoe de zijbeuken door de pilaren gesteund worden. De preek stoel is toen blijkbaar op de plaats gezet, waarop hij nu nog staat, maar het vóór dit gestoelte afgesloten koorgedeelte was kleiner, doordat het eikenhouten koorhek recht was en niet in het midden naar buiten uitgebogen als tegenwoordig. Wel sprong het iets uit bij de banken voor de kerkeraadsleden en diakenen, links en rechts van de preekstoel, want daar zijn aan weerszijden de koperen boogjes te zien, die de toegang tot de ruimte vóór de preekstoel overspannen. Op 26 febr. 1779 had men van Burgemeesteren toestemming gekregen om gedurende de verbouwing welke duurde van 18 april tot 10 oktober van dat jaar de Bakenesserkerk voor de godsdienstoefeningen te gebruiken. Het archief ver huisde zolang van de consistoriekamer naar het huis van Ds. van der Aa, terwijl de kerkeraadsvergaderingen gehouden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 53