53 ook toen eerst het torentje op de kerk gebouwd. Allan echter beweert 47 dat alreeds de oudste Lutherse kerk van een spitse toren voorzien was, wat niet klopt met de weergave van de kerk op de plattegrond van Haarlem van 1688. In het begin van de 20ste eeuw kwamen plannen op tot verbetering en uitbreiding van de consistorie- of kerkeraads- kamer. Men volgde daarin de voorstellen van de Haarlemse architect J. London, al werden die aanvankelijk (in 1908) te omvangrijk en te kostbaar geacht. Ten slotte zijn deze slechts in zoverre ingeperkt, dat het z.g.n. telkamertje tegelijkertijd kleedkamer voor de predikanten zou zijn. De nieuwe con sistoriekamer werd echter geheel volgens de plannen van de architect uitgevoerd en van kostbaar meubilair voorzien (1910). Ook werd daarin overgebracht de schoorsteen uit de voormalige pastorie, die men wegens te hoge kosten van onder houd besloot te verkopen. Deze pastorie was het huis ,,Het Ooievaarsnest" in de Witte Herenstraat, hierboven vermeld. Over de latere veranderingen willen wij kort zijn. Zoals hiervóór gezegd, zijn in 1925 enige verbeteringen aange bracht, welke de oude toestand vóór de preekstoel weer op de voet brachten als op één der 18de eeuwse tekeningen. Deze tekeningen hebben ook als voorbeeld gediend bij de restauratie van 1948, toen al het stucwerk en het geverfde hout der banken harmoniërende kleuren kregen. Tevens werd toen het orgel vernieuwd en een moderne verlichting aangebracht. De restauratie, welke men thans beoogt, betreft in de eerste plaats het wegnemen van de lelijke neo-gothische voorgevel, die niet bij de oude kerk past. Een restant van de oude gevel aan de oostzijde is nog aanwezig. Naar de hierboven genoemde 18de eeuwse tekeningen worden het torenportaal en de ramen weer aangebracht; verder komen nieuwe ramen in de zuid-, west- en noordgevels. Het kerkdak en de buitenmuren worden grondig gerestaureerd. De kleuren exterieur en interieur worden opnieuw bepaald. Het koorhek wordt gewijzigd ten dienste van de liturgie, echter met toepassing van het bestaande. De verlichting wordt geheel herzien, mogelijk door aanbrenging van „nieuwe" koperen kronen. Verder

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 55