57 klooster. Cornells de Koning heeft het voor de eerste maal in het begin der 19de eeuw over het gebouw van de Bank van Lening in de Kleine Houtstraat als een nonnenklooster omdat de z.g. „Koopkamer" een gedeelte van een kerk ge weest zou zijn en omdat een ander vertrek het „priester kamertje" genoemd werd 6. De Koning acht het verhaal niet erg geloofwaardig, waarin hij door Allan gevolgd wordt, zoals wij gezien hebben. Sinds Gonnet houdt men evenwel de Bank van Lening voor het gewezen Lazaristenklooster, zonder dat er een nader onderzoek ingesteld is. Laten wij om te beginnen eerst terug gaan naar het jaar 1662, toen de Stad Haarlem voor f. 8282.het gebouw van de Bank van Lening kocht van Cornells Ormea en Catharina Laignier als erfgenamen van Mr. Johan Laignier en Constan- tia Tresel 7. Reeds op 3 januari 1659 had de Vroedschap besloten Commissarissen te benoemen om de overname van de Bank van Lening voor te bereiden 8. Sedert het midden der 16de eeuw had de Stad het recht verpacht een Bank van Lening te houden 9. De eerste die wij als pachter kennen was de Lombard George Baillotes, die in 1552 van Karei de Vijfde tegen betaling van 10 pond 'sjaars een octrooi gekregen had en zich acht jaar later aan de Oude Gracht nabij de Gasthuisstraat vestigde 10. Hem was geen voorspoed beschoren. Tegen het einde van het beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572/'73 werd zijn huis door muitende „Geuse soldaten" geplunderd, waarbij naar zijn zeggen voor een waarde van 30.000 pond gestolen was. Afgezien daarvan hadden zijn crediteuren op hem een vor dering van 20.000 pond, zodat hij zijn zwager Cesar Bovetis op 4 november om een hypotheek moest vragen en zijn roeren de goederen verkocht werden u. Toch verlengde Philips II op 14 november 1574 zijn octrooi. Na de terugkeer van meer geordende verhoudingen bleef Baillotes op schadevergoeding aandringen. Zijn crediteuren maakten het hem evenwel zo lastig, dat hij zijn nieuwe octrooi van 28 november 1583 reeds 12 april 1585 verkocht aan Jean Laignier, houder van de Bank van Lening te Am-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1963 | | pagina 59